Պաշտոնական վիճակագրության և հաստիքային էշի մասին
ՀՀ Վիճկոմը հրապարակել է 2021թ․ մարտի 25–ի դրությամբ մեր երկրի սոցիալ–տնտեսական վիճակը բնութագրող նախնական մակրոցուցանիշները։
Ըստ այդմ՝ այս տարվա հունվար-փետրվարը 2020թ. հունվար–փետրվարի նկատմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշով (ՏԱՑ) զիջում է 6,7 տոկոսով։
Անկում է գրանցվել գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Որոշ դեպքերում անկումը երկնիշ է։
Այսպես, 2021–ի հունվար–փետրվարին 2020–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ
արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 7,9 %,
առևտրի շրջանառությունը՝ 11,3 %,
ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի)՝ 12,5 %,
էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 5,8 %,
արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 12,2 %,
արտահանումը՝ 5,5%,
ներմուծումը՝ 15,8 %:
Միակ ոլորտը, որը վերը նշված ժամանակահատվածում աճ է գրանցել՝ շինարարությունն է: Աճն ուղիղ 1 տոկոս է։
Աճ կա նաև գների, մեր երկրի արտաքին պարտքի ավելացումների տեսքով։
Նույն բացասական պատկերն ենք ստանում, երբ համեմատում ենք նախորդ տարվա փետրվարն այս տարվա փետրվարի հետ։ 2021–ի փետրվարին ՏԱՑ–ը 5,3 տոկոսով պակաս է 2020–ի նույն ամսվա ՏԱՑ–ից։ Ուշագրավն այն է, որ Էկոնոմիկայի նորանշանակ նախարարը համեմատել է այդ ցուցանիշը ու հանգել այն եզրակացության, որ ՏԱՑ 5,3–տոկոսանոց անկումը վկայում է, որ մեր տնտեսությունը ՀԱՄԱՐՅԱ վերականգնվել է։ Հիմնավորումն էլ այն է, որ անցած տարվա փետրվարից այս տարվա փետրվարը մեկ օրով պակաս է եղել։
Նախարարին կարելի է Նոբելյան մրցանակի արժանացնել այդ եզրահանգման համար։ Նա թվային աճպարարության ու գերլավատեսական եզրահանգման բացառիկ օրինակ է ցույց տվել՝ ապացուցելով, որ արժանիորեն է հայտնվել Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունում։
Այդ եզրահանգումից հետո Էկոնոմիկայի ՀԱՄԱՐՅԱ նախարարը վերահաստատել է իր նպատակը՝ 2021–ին երկնիշ տնտեսական աճ։ Նույն հաջողությամբ կարելի էր որպես նպատակ ֆիքսել այս տարի տիեզերք թռչելն ու վերահաստատել այն։ Սուտ խոստումներ տալն ու հեքիաթ պատմելը հո փողո՞վ չէ։
Հայաստանում զրոյական ներդրումային մթնոլորտ է, խայատառակ բիզնես միջավայր, գործող վարչապետի պարագայում նոր պատերազմի ու պարտության վտանգ կա, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով պայմանավորված սպասողականության ու անորոշության մեջ է հայտնված բիզնես–դասը։ Այս պայմաններում երկնիշ աճ խոստանալն ու հեքիաթներ պատմելը նշանակում է, որ դրա հեղինակը կա՛մ էշ է, կա՛մ իրեն հավատացողներին է էշի տեղ դրել, կա՛մ երկուսը միասին։
Նիկոլ Փաշինյանի ստերը հերիք չէին։ Փաստորեն մի հատ էլ հաստիքային հեքիաթասաց են աշխատանքի նշանակել։
Ի դեպ, Էկոնոմիկայի նախարարը շատ վատ համբավ ունի բիզնես–միջավայրում, ինչը լրացուցիչ փաստարկ է տնտեսական երկնիշ աճ ապահովելու նրա նպատակադրման մեջ։
Հ․Գ․ Միայն այն հանգամանքը, որ մարդը խայտառակ կապիտուլյացիայից հետո համաձայնել է պաշտոն ստանալ հայ ժողովրդին պարտության տարած վարչապետից, արդեն շատ վատ է խոսում նշանակվողի մասին։

Об официальной статистике и штатном идиоте
Статистический комитет РА опубликовал характеризующие социально-экономического положение в стране предварительные макропоказатели по состоянию на 25 марта 2021 года.
Согласно им, показатель экономической активности (ПЭА) в январе-феврале, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, упал на 6,7 процента.
Спад был зафиксирован практически во всех отраслях. В некоторых случаях спад двузначный.
Итак, в январе-феврале 2020-го, по сравнению с аналогичным периодом 2020-го,
-объем промышленного производства упал на 7,9%,
-торговый оборот сократился на 11,9%,
-объем услуг (без торговли) – на 12,5%,
-производство электроэнергии – на 5,8%,
-внешнеторговый оборот – на 12,2%,
-экспорт – на 5,5%,
-импорт – на 15,8%.
Единственной сферой, зафиксировавшей подъем за указанный период, является сфера строительства. Рост составил ровно 1%.
Рост есть также в ценах и виде увеличение внешнего долга страны.
Аналогичная негативная картина наблюдается также при сравнении февраля текущего года с февралем 2020-го. ПЭА в феврале 2021-го, по сравнению с тем же периодом 2020-го, упал на 5,3 процента. Примечательно то, что новоназначенный министр экономики сравнил этот показатель и пришел к выводу, что спад ПАЭ на 5,3 процента свидетельствует о том, что наша экономика ПОЧТИ восстановилась. В качестве обоснования приводится то, что февраль текущего года был короче прошлогоднего на 1 день.
За этот вывод министру можно присудить Нобелевскую премию. Он проявил исключительный пример жонглирования цифрами и супероптимистичного заключения, доказав, что оказался в возглавляемом Николом Пашиняном правительстве по достоинству.
После этого заключения ПОЧТИ министр экономики вновь подтвердил свою цель – двузначный экономический рост в 2021-ом. С тем же успехом можно зафиксировать в качестве цели и вновь подтвердить полет в этом году в космос. За ложные обещания и всякого рода небылицы плата, как известно, не взымается.
В Армении нулевая инвестиционная атмосфера, позорная бизнес-среда, в условиях действующего премьера присутствует угроза новой войны и нового поражения, в связи с внеочередными парламентскими выборами бизнес находится в ожидании и неопределенности. В этих условиях обещание двузначного роста и подобные россказни означают, что их автор – либо идиот, либо принимает за идиотов своих слушателей, либо оба вместе.
Как выясняется, лжи Никола Пашиняна нам было мало. К нему присоединился еще один штатный басенник.
Кстати, министр экономики пользуется в бизнес-среде паршивой репутацией, что является дополнительным аргументом в его целеполагании по обеспечению двузначного экономического роста.
P.S. Одно лишь то обстоятельство, что человек согласился получить после позорной капитуляции должность в кабинете приведшего к поражению премьера, говорит о назначенце наихудшим образом.