Նինոծմինդայում ստրկության մեջ են պահել երեք մարդու (տեսանյութ)
Վրաստանի ՆԳՆ-ի սահմանային ոստիկանության և Սամցխե-Ջավախքի դատախազության աշխատակիցների կողմից համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետաքննական միջոցառումների շրջանակներում, Նինոծմինդայի մունիցիպալիտետում բացահայտվել է մարդկանց վաճառքի (թրաֆիքինգի) դեպք: Երեք անձի հանդեպ իրականացված թրաֆիքինգի մեղադրանքով ձերբակալվել են հայր և որդի 1960 թվականին ծնված Բ.Ծ-ն և 1994 թվականին ծնված Մ.Ծ-ն:
Ինչպես հաղորդում է ՆԳՆ-ից, տվյալ հանցագործության համար պատիժ է նախատեսում մինչև 12-15 տարի ազատազրկում:
Հետաքննությունը պարզել է, որ մեղադրյալները 2015-2016 թվականներին Հայաստանի Հանրապետության երեք քաղաքացու խոստացել են աշխատանքային լավ պայմաններ, օգնել են անհրաժեշտ փաստաթղթեր ձեռք բերելու հարցում և նրանց սեփական ավտոմեքենայով տեղափոխել են Վրաստան:
Բ.Ծ-ն և Մ.Ծ-ն նշված անձանց տարել են Նինոծմինդայի մունիցիպալիտետի գյուղերից մեկի մոտակայքում գտնվող անասնաֆերմա, որտեղ նրանց սպառնացել են և ստիպել աշխատել, խլել են անձը հաստատող փաստաթղթերը և առանց վարձատրության աշխատեցրել տարիներ շարունակ` ստրկության ժամանակակից պայմաններում: Մեղադրյալները նաև ապօրինի գերության մեջ գտնվող անձանց սահմանափակել են տեղաշարժը և մշտական հսկողության տակ պահել:
Հանցագործության մասին իրավապահներին հայտնի է դարձել, երբ Հայաստանի քաղաքացիներից մեկին հաջողվել է փախչել ֆերմայից և հասնել Վրաստանի պետական սահման: Վերջինս փորձել է սահմանն ապօրինի հատելով անցնել ՀՀ տարածք, ինչի ընթացքում նրան կանգնեցրել են սահմանային ոստիկանության աշխատակիցները:
Երեք անձի հանդեպ իրականացրած թրաֆիքինգի դեպքի առնչությամբ հետաքննությունն ընթանում է Վրաստանի ՔՕ 143-րդ հոդվածում, ինչը ենթադրում է 12-15 տարվա ազատազրկում:

В Ниноцминда трёх граждан Армении держали в рабстве (видео)
Сотрудники пограничной полиции МВД Грузии выявили факт торговли людьми (трафикинга) в Ниноцминдском муниципалитете в результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных совместно с сотрудниками районной прокуратуры Самцхе-Джавахети. Отец и сын: Б. Ц. 1960-го года рождения и М.Ц. 1994 года рождения задержаны по обвинению в трафикинге по отношению в трём лицам.
Как сообщает МВД наказание за данное преступление предусматривает от 12 до 15 лет лишения свободы.
В ходе расследования выяснилось, что обвиняемые пообещали хорошие условия труда трем гражданам Республики Армения ещё в 2015-2016 годах, помогли им собрать необходимые документы и привезли их в Грузию на собственном автомобиле. Б.Ц. и M.Ц. доставили этих людей на животноводческую ферму недалеко от одной из деревень в муниципалитете Ниноцминда. Они отобрали у граждан Армении документы, удостоверяющие личность, угрожали и заставляли работать. В итоге трое граждан Армении в течение многих лет работали без оплаты. Кроме того, подсудимые ограничивали свободное передвижение незаконно задержанных лиц и постоянно наблюдали за ними, как лично, так и в доме и в его окрестностях с помощью видеокамер наблюдения.
О преступлении стало известно правоохранительным органам, когда одному из граждан Армении удалось сбежать с фермы. Он попытался незаконно пересечь государственную границу Грузии в направлении Республики Армения, после чего его остановила пограничная полиция.
Расследование по факту групповой торговли в отношении трех человек ведется по подпунктам «б» и «д» части 3 статьи 143 Уголовного кодекса Грузии.