Հրայր Թովմասյան. «Համաներումը կտարածվի Նիկոլ Փաշինյանի ու Սասուն Միքայելյանի վրա»
Մայիսի 26-ին ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ արդարադատության նախարարը պարզաբանել է, կտարածվի արդյո՞ք համաներումը մարտի 1-ի դեպքերից հետո ձերբակալված անձանց, մասնավորապես Նիկոլ Փաշինյանի ու Սասուն Միքայելյանի վրա.
-Եթե կոնկրետ նկատի ունեք Նիկոլ Փաշինյանին ու Սասուն Միքայելյանին, ապա այս համաներումը նրանց վրա կտարածվի,- ասել է Հրայր Թովմասյանը:
Նա նշել է, որ համաներումը չի տարածվում այն անձանց վրա, որոնց վրա վերջին 10 տարվա ընթացքում այդ համաներումը տարածվել է կամ որոնց նախագահի կողմից ներում է շնորհվել և, որոնք վերջին 10 տարվա ընթացքում դիտավորյալ հանցագործություն չեն կատարել:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի հրապարակվելու հաջորդ օրը, իսկ որոշումը պետք է հրապարակվի 24 ժամվա ընթացքում:
-Կարծումեմայսօրէլկհրապարակվի, եթեայսօրչհասցնենք, ապավաղըկհրապարակվի, իսկդանշանակումէ, որմյուսօրըորոշումըուժիմեջկմտնի,- ընդգծել է նա:
Համաներման գործընթացը պետք է լինի մինչև Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության օրվան մոտ, այսինքն մինչև մայիսի 28-ը և մինչև 3-րդ հանրապետության անկախության օր` սեպտեմբերի 21-ը:
Ինչ վերաբերում է մինչև ՀԱԿ հաջորդ հանրահաաքը (մայիսի 30) մարտի 1-ի գործով ձերբակալվածների ազատ արձակմանը Հրայր Թովմասյանն ասել է, որ որոշակի տեխնիակական ընթացակարգեր կան ու պետք է տեսնել հնարավոր կլինի դա հասցնել, թե ոչ.
-Ցանկացած ձգձգում, ոչ միայն տվյալ անձանց հետ, վստահեցնում եմ, որ իր մեջ կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակելու: Ես բացառելու եմ այն դեպքերը, երբ անձին մեկ օր շուտ բաց թողնելը պետք է ինչ-ինչ ճանապարհով լինի: Հնարավորինս ամեն ինչ անելու եմ, որ այն անձինք, որոնք այս պահին պատիժ են կրում և որոնց գործերը դեռ չի գտնվում դատաքննության կամ նախաքննության փուլում, մեկ օր շուտ դուրս գան,- ասել է նախարարը:
-Կարծում եմ այսօր էլ կհրապարակվի, եթե այսօր չհասցնենք, ապա վաղը կհրապարակվի, իսկ դա նշանակում է, որ մյուս օրը որոշումը ուժի մեջ կմտնի,- ընդգծել է նա:

Амнистия распространится на Никола Пашиняна и Сасуна Микаеляна - Грайр Товмасян
В ходе сегодняшнего брифинга в Национальном собрании министр юстиции РА Грайр Товмасян пояснил вопрос о том, распространится ли принятая амнистия на осужденных после первомартовских событий 2008 года, в частности, на Никола Пашиняна и Сасуна Микаеляна.
«Если вы имеете в виду конкретно Никола Пашиняна и Сасуна Микаеляна, то эта амнистия распространится и на них», - заявил министр.
Он добавил, что амнистия не распространяется на тех, кого амнистия коснулась в течение последних 10 лет, кто был помилован президентом страны и кто за последние 10 лет не совершал преднамеренного преступления.
Решение вступает в силу на следующий день с момента его опубликования, то есть, спустя 24 часа.
«Думаю, мы сегодня опубликуем его, а если не успеем, то завтра. Это означает, что решение вступит в силу на следующий день», - сообщил он.
Процесс осуществления амнистии должен пройти до 28 мая - Дня независимости Первой Республики Армения и до 21 сентября - Дня независимости Третьей Республики Армения.
Что касается освобождения осужденных по делу 1 марта 2008 года до очередного митинга АНК (31 мая), то, по словам министра, это станет ясно после урегулирования некоторых процедур технического характера.
«Любое затягивание, не только в вопросе данных лиц, будет чревато коррупционными рисками. Я исключаю те случаи, когда досрочное освобождение бывает возможно тем или иным способом. Я буду делать все возможное, чтобы те, кто на данный момент отбывает наказание и чьи дела пока не находятся на стадии судебного и предварительного следствия, были освобождены на день раньше», - добавил Грайр Товмасян.