Երիտասարդների մեկ երրորդը տառապում է սմարթֆոններից կախվածությամբ
Լոնդոնի Թագավորական քոլեջի հետազոտողները հարցում են անցկացրել 18-30 տարեկան 1043 մարդկանց շրջանում այն մասին, թե որքան հաճախ են նրանք օգտագործում սմարթֆոնները, ինչպես են քնում, և արդյոք նրանք փորձում են ավելի քիչ «կախված լինել» իրենց հեռախոսներից: Ինչպես պարզվել է, հարցվածների 39%-ը տառապում է գաջեթից լուրջ կախվածությամբ, հայտնում է Popmech-ը:
Հարցվածների 1/4-ը նշել է, որ հեռախոսն օգտագործում է օրական առնվազն երեք ժամ, 19%-ը՝ օրական ավելի քան հինգ ժամ: Գիտնականները նշում են, որ փորձի բոլոր մասնակիցներից ավելի քան400 մարդ չի կարողացել վերահսկել այն ժամանակը, երբ զբաղվում է հեռախոսով: Բացի այդ, այս մարդիկ անհանգստություն են զգացել, երբ սարքն իրենց հետ չի եղել:
Չնայած դրան, մարդիկ փորձել են սահմանափակել հեռախոսի մեջ անցկացնելու իրենց ժամանակը, բայց գրեթե բոլորը պարտվել են: Գիտնականները նկատել են նաև, որ անկախ կախվածության աստիճանից, գրեթե բոլոր հարցվածները քնի հետ կապված խնդիրներ են ունեցել:
Թեև հեռախոսից կախվածությունը մեր ժամանակներում կլինիկական ախտորոշում չէ, սարքերի անչափ շատ օգտագործումը ավելի ու ավելի շատ մտահոգություններ է առաջացնում։
Հարցվածների 1/4-ը նշել է, որ հեռախոսն օգտագործում է օրական առնվազն երեք ժամ, 19%-ը՝ օրական ավելի քան հինգ ժամ: Գիտնականները նշում են, որ փորձի բոլոր մասնակիցներից ավելի քան 400 մարդ չի կարողացել վերահսկել այն ժամանակը, երբ զբաղվում է հեռախոսով: Բացի այդ, այս մարդիկ անհանգստություն են զգացել, երբ սարքն իրենց հետ չի եղել:

Треть молодых людей страдает от зависимости от смартфона
Исследователи из Лондонского Королевского колледжа опросили 1043 человека в возрасте от 18 до 30 лет о частоте использования смартфона, качестве сна и о том, пытаются ли они меньше «зависать» в телефоне. Как оказалось, 39% респондентов страдают от серьёзной зависимости от гаджета, передает «Popmech».
1/4 всех опрошенных сообщила, что пользуется телефоном не менее трех часов в день, 19% респондентов сказали, что занимаются с гаджетом более 5 часов в день. Ученые отмечают, что более 400 человек из всех участников эксперимента не могли контролировать время, которое они проводят в телефоне. Также эти люди чувствовали беспокойство, когда их девайс был не с ними.
Несмотря на это, люди пытались ограничивать свое время с телефоном, но почти все потерпели поражение. Также ученые заметили, что независимо от степени зависимости почти все респонденты имели проблемы со сном.
Хотя зависимость от смартфонов в настоящее время не признается клиническим диагнозом, чрезмерное использование устройств вызывает все большую озабоченность.
«Смартфоны стали неотъемлемой частью нашей повседневной жизни, – говорит автор статьи и психолог Саманта Сон. – Это исследование является важным шагом в изучении влияния телефона на психологическое состояние человека и качество его сна».
Однако некоторые эксперты сомневаются в важности выводов нового исследования. Многие ученые говорят, что несмотря на рост работ на эту тему, понятие «зависимость от смартфона» до сих пор не признано ни одним медицинским сообществом.