Կքննարկվի Ստեփականակերտ-Երևան ավիաչվերթի նախապատրաստման աշխատանքների ընթացքը
ՀՀ Հանրային խորհրդի ֆինանսատնտեսական և բյուջետային հարցերով հանձնաժողովի՝ ավիացիոն հարցերով ենթահանձնաժողովը և ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր ավիացիայի վարչությունը մայիսի 26-28-ը Ստեփանակերտում համատեղ նիստ կանցկացնեն:
Նիստում կքննարկվեն քաղաքացիական ավիացիայի, այդ թվում՝ փոքր ավիացիայի զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Ստեփականակերտ-Երևան ավիաչվերթի նախապատրաստման աշխատանքների ընթացքը և դրանց նպաստող անհրաժեշտ միջոցառումները` օդային երթևեկության շարժման կարգավորում, նավիգացիոն խնդիրներ (թռիչք-վայրէջքային հարցեր, նվազագույն երթուղու տրամադրում և այլն) , որոնք ձևավորելու են ավիատոմսի արժեքը , թռիչքների կազմավորման իրավական հարցերը, օդային տարածքի օգտագործման կարգը և այլն:
ՀՀ Հանրային խորհրդի ենթահանձնաժողովի պատվիրակությունը արտագնա նիստի՝ Ստեփանակերտ է մեկնում ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր ավիացիայի վարչության հրավերով. վարչությունը ղեկավարում է ՀԽ ավիացիայի հարցերով ենթահանձնաժողովի նախագահ Դմիտրի Ադբաշյանը:
Նիստում կքննարկվեն քաղաքացիական ավիացիայի, այդ թվում՝ փոքր ավիացիայի զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Ստեփականակերտ-Երևան ավիաչվերթի նախապատրաստման աշխատանքների ընթացքը և դրանց նպաստող անհրաժեշտ միջոցառումները` օդային երթևեկության շարժման կարգավորում, նավիգացիոն խնդիրներ (թռիչք-վայրէջքային հարցեր, նվազագույն երթուղու տրամադրում և այլն) , որոնք ձևավորելու են ավիատոմսի արժեքը , թռիչքների կազմավորման իրավական հարցերը, օդային տարածքի օգտագործման կարգը և այլն: ՀՀ Հանրային խորհրդի ենթահանձնաժողովի պատվիրակությունը արտագնա նիստի՝ Ստեփանակերտ է մեկնում ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր ավիացիայի վարչության հրավերով. վարչությունը ղեկավարում է ՀԽ ավիացիայի հարցերով ենթահանձնաժողովի նախագահ Դմիտրի Ադբաշյանը:

Будет обсужден ход подготовительных работ по осуществлению рейса Степанакерт-Ереван
26-28 мая подкомиссия по авиационным вопросам при комиссии Общественного совета РА по финансово-экономическим и бюджетным вопросам и Главное управление гражданской авиации при правительстве НКР проведут совместное заседание в Степанакерте.
На заседании планируется обсудить перспективы развития гражданской авиации, в том числе и малой авиации, а также ход подготовительных работ по осуществлению рейса Степанакерт-Ереван: мероприятия по их осуществлению, регулирование воздушного передвижения, навигационные проблемы, предполагающие вопросы, связанные с полетом и посадкой, ценой авиабилетов, порядком использования воздушного пространства и др.
Делегацию комиссии Общественного совета Армении возглавляет член Общественного совета, председатель комиссии по финансово-экономическим и бюджетным вопросам Вазген Сафарян. Главное управление гражданской авиации при правительстве НКР возглавляет Дмитрий Адбашян, который является главой подкомиссии Общественного совета Армении. Делегация подкомиссии Общественного совета Армении отправится в Степанакерт по приглашению Главного управления гражданской авиации при правительстве НКР.