Աղքատության ցուցանիշով Շիրակի մարզն առաջատար է
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ Շիրակի մազում աղքատությունը կազմում է 47,2%, այն դեպքում, երբ Հայաստանում աղքատության միջին ցուցանիշը 34,1% է: Մարզում այս պաշտոնական տվյալը ոչ մեկի համար նորություն չէ, և շատերը կառավարությունից ակնկալում են ոչ թե փաստերի արձանագրում, այլ խնդիրների լուծում: Մասնագետների կարծիքով՝ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարությունը դեկլարատիվ հայտարարություններից այն կողմ չի անցնում և, իրավիճակը բարելավելու փոխարեն, ընդհակառակը, խորացնում է սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը: Մասնավորապես՝ մանր ու միջին բիզնեսի հանդեպ կիրառվող հակամրցակցային քաղաքականության պատճառով: Իրավապաշտպան Սեյրան Մարտիրոսյանի կարծիքով՝ աղքատության բարձր ցուցանիշը և բիզնեսի համար ոչ բարենպաստ պայմանները նպաստում են արտագաղթի թափի աճին։
–Հարկավոր է ստեղծել իրապես նպաստավոր ներդրումային միջավայր, որը չկա. մարդիկ հեռանում են, հիմա հեռանում են նրանք, ովքեր կարող են ապրել, գնում են նրանք, ովքեր իրենց հետ տեղափոխում են բիզնեսը: Հենց այդ պատճառով, որ իրենք իրավական առումով անպաշտպան են, սա հիմքերի հիմքն է,-նշել է իրավապաշտպան Սեյրան Մարտիրոսյանը:

В Ширакской области самый высокий показатель бедности
Согласно данным Национальной статистической службы, показатель бедности в Ширакской области РА достигает 47,2%, в том случае, когда средний показатель бедности по всей Армении составляет 34,1%.
Эти официальные данные  ни для кого в области не новость, и многие ждут от правительства не констатации фактов, а решения проблем. По мнению специалистов, правительство, возглавляемое премьер-министром РА Тиграном Саркисяном, не замечает ничего, кроме декларативных заявлений и, вместо улучшения ситуации, еще более усугубляет социально-экономический кризис. Причиной этому является, в частности, применяемая в отношении малого и среднего бизнеса антиконкурентная политика. По мнению правозащитника Сейрана Мартиросяна, высокий показатель бедности и неблагоприятные условия развития бизнеса способствуют росту эмиграции.
«Необходимо создать фактически  благоприятную инвестиционную атмосферу, которая в настоящее время отсутствует: люди покидают страну, причем уезжают те, кто перемещает туда и свой бизнес и именно по той причине, что они не защищены с правовой точки зрения», -отметил Мартиросян.