Մարտի 1-ը Քաղպաշտպանության համաշխարհային օրն է
Մարտի 1-ին միջազգային հանրությունը նշում է Քաղաքացիական պաշտպանության համաշխարհային օրը: 1994 թ. Հայաստանը ևս դարձել է Քաղպաշտպանության միջազգային կազմակերպության անդամ, և այդ օրվա առթիվ ՀՀ մարզերում ու մայրաքաղաքում կազմակերպվում են տարբեր միջոցառումներ` բաց դասեր, ուսումնավարժություններ, տարհանումներ և այլն:
Քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության հարցը հատկապես կարևորվում է պատերազմական իրավիճակներում։
Առաջինը դա գիտակցեց ֆրանսիացի վիրաբույժ, գեներալ Սենտ Պոլը, որը 1931 թ. Փարիզում հիմնեց «Ժնևյան գոտիներ» ասոցիացիան։ Դրա նպատակն էր առանձնացնել չեզոք գոտիներ կամ բաց քաղաքներ, որտեղ պատերազմների ժամանակ կարող էր ապաստանել որոշակի կարգի քաղաքացիական բնակչություն։
1958 թ. «Ժնևյան գոտիներ» միջազգային ասոցիացիան վերածվեց քաղաքացիական պաշտպանության միջազգային կազմակերպության (ՔՊՄԿ)։
1972 թ. ՔՊՄԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչները հաստատեցին կազմակերպության ժամանակակից կանոնադրությունը: Այն ուժի մեջ մտավ 1972 թ. մարտի 1-ին: Կառույցին տրվեց միջազգային միջկառավարական կազմակերպության կարգավիճակ, իսկ մարտի 1-ը սահմանվեց Քաղաքացիական պաշտպանության համաշխարհային օր:
Ժամանակի ընթացքում ակնհայտ դարձավ, որ քաղպաշտպանությունը չի կարող իր գործունեությունը սահմանափակել միայն պատերազմական ժամանակի շրջանակներով։ Դրա ուժերն ու միջոցները պետք է մեծ արդյունավետությամբ օգտագործվեն նաև խաղաղ պայմաններում, հատկապես` վթարների, տարերային ու տեխնածին աղետներիհետևանքները վերացնելիս։

1 марта – Всемирный день гражданской обороны
1 марта отмечается Всемирный день гражданской обороны (World Civil Defence Day). В 1931 году по инициативе нескольких государств французский генерал медицинской службы Жорж Сен-Поль основал в Париже «Ассоциацию Женевских зон безопасности» – для создания посредством двухсторонних и многосторонних соглашений локальных зон безопасности во всех странах. Впоследствии Ассоциация была преобразована в Международную организацию гражданской обороны (International Civil Defence Organisation, ICDO; русск. — МОГО), а в 1972 году МОГО получила статус межправительственной организации. В настоящее время в МОГО входят 50 стран, еще 16 государств имеют статус наблюдателя. Всемирный день гражданской обороны, установленный в 1990 году, отмечается в странах – членах МОГО – с целью пропаганды знаний о гражданской обороне и поднятия престижа национальных служб спасения. 1 марта вступил в силу Устав МОГО, который одобрили 18 государств.
В 1994 году Армения также стала членом МОГО, и в честь этого дня в регионах РА организовываются различные мероприятия, в частности, открытые уроки, исследования, эвакуационные тренировки и т.п.