Ահմադինեջադին մերժել են նավթային արդյունաբերության ղեկավարի պաշտոն տալ
Իրանի Սահմանադրության պահապանների խորհուրդը հայտարարել է, որ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադի՝ ինքն իրեն Նավթային արդյունաբերության նախարարության ժամանակավոր ղեկավար նշանակելու մասին որոշումն անօրինական է։
Այս մասին հաղորդել է «Los Angeles Times»–ը՝ հղում անելով իրանական «FARS» գործակալությանը։
Թերթը գրում է, որ Սահմանադրության պահապանների խորհուրդն Ահմադինեջադի գործողությունների մեջ Սահմանադրության 135–րդ հոդվածի (սահմանում է նախարարների հրաժարականի ընթացակարգը) խախտում է արձանագրել։ Ավելի մանրամասն տեղեկատվություն չի հաղորդվում։
Նշենք, որ Մահմուդ Ահմադինեջադն աշխատանքից ազատել է նախարար Սայիդ Մասուդ Միր Կազեմին և իրեն նավթային արդյունաբերության նախարար հայտարարել մայիսի 16–ին։
Մինչ այդ հաղորդվում էր Նավթային արդյունաբերության և Էներգետիկայի նախարարությունների ձուլման 5–ամյա ծրագրի մասին, որը մասնավորապես նախատեսում էր նախարարական պորտֆելների կրճատում։

Совет стражей конституции Ирана объявил незаконным решение президента страны Махмуда Ахмадинежада назначить себя временно исполняющим обязанности министра нефтяной промышленности, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Los Angeles Times» и на иранское агентство «FARS».
В действиях Ахмадинежада стражи усмотрели нарушение 135-й статьи конституции Ирана, которая регулирует порядок отставки министров. Более детальная информация не сообщается.
Отметим, что Махмуд Ахмадинежад объявил о назначении себя исполняющим обязанности министра нефтяной промышленности 16 мая, уволив накануне министра Сейда Масуда Мирказими. До этого сообщалось о слиянии министерств нефтяной промышленности и энергетики в рамках пятилетнего плана развития страны, который, в частности, предусматривал сокращение числа министерских портфелей.
Ахмадинежаду запретили руководить нефтяной промышленностью