2010 թվականի Օտարալիզության մրցանակակիրները հայտնի են
«Օտարալիզության ասպարեզում Աշոտյան-Դելյանովի անվան մրցանակի» քվեարկության արդյունքների ամփոփումից հետո հայտնի դարձան հաղթողները Առաջին կարգի օտարալեզ. Սարգսյան Սերժ, Նախագահ
Երկրորդ կարգի օտարալեզ. Սարգսյան Տիգրան, վարչապետ
Երրորդ կարգի օտարալեզ. 69 այն պատգամավորները, որոնք 2010 թ դեկտեմբերին Ազգային ժողովում երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել են Լեզվի և Հանրակրթության օրենքներում փոփոխությունները: Երեք մրցանակակիրները ընտրվել են տաս թեկնածուներից առցանց քվեարկությամբ: Մրցանակը ներառում է համապատասխան հարգի (ոսկի, արծաթ, բրոնզ) մեդալ՝ Աշոտյանի և Դելյանովի պատկերներով և 30 դրամի չափով դրամական պարգև: Մնացած յոթ մասնակիցները կստանան պատվոգրեր: Ստորև տրվում են նրանց անունները այբբենական կարգով. 1. Գեղամյան Արտաշես, Ազգային Միաբանություն կուսակցություն 2. Երիցյան Սերգո, Լեզվի պետական տեսչության պետ 3. «Դիլիջան միջազգային դպրոցի» հոգաբարձուների խորհրդի հայազգի անդամներ՝   Աֆեյան Նուբար, Գրիգորյան Վարդան, Մկրտչյան Էնդրյու, Պողոսյան Հրանտ, Սարգսյան Արմեն, Սարգսյան Տիգրան, Վարդանյան Ռուբեն 4. Եսաջանյան Բելլա, Մանկավարժական ինստիտուտի պրոֆեսոր 5. Հարությունյան Խոսրով, նախկին վարչապետ 6. Ղուկասյան Վարդան, Գյումրի քաղաքի քաղաքապետ 7. Վարդանյան Ռոբերտ, Քվանտ վարժարանի տնօրեն Մրցանակաբախշությունը տեղի ունեցավ այսօր Մատենադարանի Մաշտոցի արձանին կից տարածքում: Մրցանակի մասին մանրամասն տեղեկությունները հասանելի են www.tinyurl.com/otaralez հասցեով: «Մենք դե՛մ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» քաղաքացիական նախաձեռնության մրցանակաբաշխության հանձնաժողով

Стали известны победители премии имени Ашотяна-Делянова
Сегодня, в 16:00, на территории, прилегающей к памятнику Месропа Маштоца, у Матенадарана, состоялась церемония вручения премии имени Ашотяна-Делянова за вклад в вопрос создания и принятия законопроекта об иноязычных школах. По результатам голосования победителями стали:
-президент РА Серж Саргсян,
-премьер-министр РА Тигран Саркисян,
- те 69 депутатов, которые в декабре 2010 года во втором чтении окончательно приняли поправки к законам «О языке» и «Об общем образовании».
Они были избраны из 10 претендентов по результатам онлайн-голосования. Премия включает вручение трех медалей – золотой, серебряной и бронзовой - с изображением Ашотяна и Делянова и денежное вознаграждение в размере 30 драмов.
Остальным участникам будут вручены грамоты. Ниже представлен список с их именами:
-Арташес Гегамян, партия «Национальное единство»,
-начальник Госинспекции по языку Серго Ерицян,
-члены попечительского совета «Международной школы Дилижан»: Нубар Афеян, Вардан Григорян, Эндрю Мкртчян, Грант Погосян, Армен Саркисян, Тигран Саркисян, Рубен Варданян,
-профессор Педагогического университета Бэлла Есаджанян,
-бывший премьер-министр Хосров Арутюнян,
-мэр города Гюмри Вардан Гукасян,
-директор гимназии «Квант» Роберт Варданян.
Конкурсная Комиссия гражданской инициативы «Мы - против