Այսօր կորոշվի Հայաստանի գլխավոր օտարալեզը
2010-2011թթ. փոփոխություններ կատարվեցին ՀՀ «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքներում, որոնց հետևանքով օտարալեզու դպրոցների վերաբացման վտանգը ծառացավ հայոց լեզվի և հայալեզու կրթության առջև: Այդ պատճառով «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հիմնեց «մրցանակ», որով առանձնացվում և հանրությանն ու գալիք սերունդներին են ներկայացվում հայոց լեզվին և հայալեզու կրթությանը առավել վնաս հասցրած գործիչները և կազմակերպությունները:
Այս կապակցությամբ հինգշաբթի՝ մայիսի 19-ին՝ ժամը 16։00-ին, Մատենադարանի մոտ՝ Մաշտոցի արձանին կից տարածքում, տեղի է ունենալու 2010-2011թթ. Արմեն Աշոտյանի անվան օտարալիզության մրցանակի մրցանակաբախշության արարողությունը, որը ընթացքում հայտնի կդառնան առցանց քվեարկության արդյունքների հիման վրա ընտրված «հաղթողների» անունները: Մրցանակաբախշության հավակնորդներն են՝ • Այն 69 պատգամավորները, որոնք 2010թ. դեկտեմբերին Ազգային ժողովում երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել են «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքների փոփոխությունները,
• Գեղամյան Արտաշեսը,
• «Դիլիջան միջազգային դպրոցի» հոգաբարձուների խորհրդի հայազգի անդամներ Աֆեյան Նուբարը, Գրիգորյան Վարդանը, Մկրտչյան Էնդրյուն, Պողոսյան Հրանտը, Սարգսյան Արմենը, Սարգսյան Տիգրանը, Վարդանյան Ռուբենը,
• Եսաջանյան Բելլան, մանկավարժական համալսարանի պրոֆեսոր,
• Երիցյան Սերգոն, Լեզվի պետական տեսչության պետ,
• Հարությունյան Խոսրովը, նախկին վարչապետ,
• Ղուկասյան Վարդանը, Գյումրի քաղաքի քաղաքապետ,
• Սարգսյան Սերժը, ՀՀ նախագահ,
• Սարգսյան Տիգրանը, ՀՀ վարչապետ,
• Վարդանյան Ռոբերտը, «Քվանտ» վարժարանի տնօրեն։
Ինչպես «7օր»–ի հետ զրույցում ասել է «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Արմեն Հովհաննիսյանը, դեռ անցած տարի հայտարարվել էր, որ մրցանակաբաշխությունը պետք է լիներ, սակայն որոշակի ընդմիջում եղավ՝ կապված ներքին կազմակերպչական հարցերի հետ։
Քվեարկությունը տևեց մեկ շաբաթ, շատ ժողովրդավար ձևով։ Արդյունքներն ամփոփեցինք, հիմա էլ հանձնելու ենք։ Սա արվում է նաև, որ թե՛ հանրությունը, թե՛ հակառակ կողմը հասկանան, որ այս հարցը շատ վառ է մեզ համար, և մենք շարունակում ենք մեր պայքարը,–ասել է Ա. Հովհաննիսյանը։
Իշխանությունները, նրա խոսքերով, որոշել են ավելի խորամանկ քայլի դիմել ու, 12 դպրոցի քվոտաները լրացնելու փոխարեն, փորձարարական և այլ ծրագրերի անվան տակ ցանկանում են ավագ դպրոցներն օտարալեզու դարձնել, ինչն ավելի վտանգավոր է, քանի որ քանակական սահմանափակում չկա, և հնարավոր է, որ ավագ դպրոցների կեսից ավելին օտարալեզու դառնա։
Հետևաբար նախաձեռնությունը մրցանակաբաշխությունից հետո էլ գործողություններ կձեռնարկի, սակայն դրանք կորոշվեն հետագայում։

Сегодня состоится церемония вручения премии за вклад в принятие законопроекта об иноязычных школах
В 2010-2011 годах в законы РА «О языке» и «Об общем образовании» были внесены изменения, что привело к угрозе открытия иноязычных школ и их вредоносному воздействию на  армянский язык и армяноязычное образование. В связи с этим представители гражданской инициативы «Мы против открытия иноязычных школ» основали «премию», которой выделяются и представляются обществу и будущим поколениям те деятели и организации, которые нанесли армянскому языку и армяноязычному образованию максимальный ущерб.
По этому поводу сегодня, в 16:00, на территории, прилегающей к памятнику Месропа Маштоца, у Матенадарана, состоится церемония вручения премии имени Армена Ашотяна за вклад в вопрос создания и принятия законопроекта об иноязычных школах. В ходе церемонии станут известны и имена победителей онлайн -голосования.
В числе представленных отмечены:
-те 69 депутатов, которые в декабре 2010 года во втором чтении окончательно приняли поправки в законы «О языке» и «Об общем образовании»,
-Арташес Гегамян,
- члены попечительского совета «Международной школы Дилижан» Нубар Афеян, Вардан Григорян, Эндрю Мкртчян, Грант Погосян, Армен Саркисян, Тигран Саркисян, Рубен Варданян,
-профессор Педагогического университета Бэлла Есаджанян,
-начальник госинспекции по языку Серго Ерицян,
-бывший премьер-министр Хосров Арутюнян,
-мэр города Гюмри Вардан Гукасян,
-президент РА Серж Саргсян,
-премьер-министр РА Тигран Саркисян,
-директор гимназии «Квант» Роберт Варданян.
Как сообщил «7or» член инициативной группы гражданской инициативы «Мы против открытия иноязычных школ» Армен Ованнисян  церемония должна была пройти еще в прошлом году, но в связи с некоторыми внутренними организационными вопросами был объявлен перерыв.
«Голосование длилось неделю, причем самым демократичным образом. Мы обобщили результаты и теперь готовы вручить премию. Это делается для того, чтобы и общество, и противоположная сторона поняли, что данный вопрос очень важен для нас и мы продолжаем нашу борьбу», - заявил он.
По словам Ованнисяна, власти решили пойти на более хитрые меры, и вместо того6 чтобы заполнить квоты на 12 школ, они хотят превратить старшие школы в иноязычные, что еще более опасно, так как количественных ограничений нет, и возможно, больше половины старших школ станут иноязычными.
Следовательно, после церемонии  гражданская инициатива продолжит предпринимать действия, но они будут уточнены в дальнейшем.