Աղմկահարույց դեպք. Սոցնախարարության գլխավոր մասնագետը Հոլանդիայից հետ չի վերադարձել
Հոլանդիա աշխատանքային այց կատարած Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության պատվիրակությունը մայիսի 14-ին վերադարձել է առանց նախարարության հաշմանդամների և տարեցների հիմնահարցերի վարչության գլխավոր մասնագետ Սուրեն Պիվազյանի: Առանց որևէ մեկին տեղյակ պահելու՝ նա որոշել է Հայաստան չվերադառնալ։
Նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Գրիգորյանը «7օր»–ի հետ զրույցում հաստատել է այս դեպքը՝ ասելով.
–Մարդն ուղղակի վերջին օրը, երբ որ պետք է վերադառնային, հյուրանոցից դուրս է եկել, մի դիմում է թողել՝ աշխատանքից ազատվելու մասին (առողջական վիճակի կապակցությամբ), և դրանից հետո նրա մասին որևէ լուր կամ տեղեկություն չունենք։ Պատվիրակությունը վերադարձել է առանց նրա։
«7օր»–ի հարցին՝ Սուրեն Պիվազյանը Հոլանդիայում քաղաքական ապաստա՞ն է խնդրել, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը պատասխանել է.
–Ո՛չ, որքան ինձ հայտնի է՝ ո՛չ։ Հայաստանի հատկապես պետական պաշտոնյան, ուղղակի անլուրջ կլիներ, եթե դիմեր քաղաքական ապաստանի խնդրանքով. նրան անմիջապես դեպորտ կանեին։ Թե ի՞նչ քայլեր է ինքը մտադիր ձեռնարկել, կամ ի՞նչ է ինքն արել ընդհանրապես, մեզ հայտնի չէ։
Փոխարենը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը մտադիր է դիմել Քաղծառայության խորհրդին՝ Սուրեն Պիվազյանին պատժելու համաձայնություն ստանալու նպատակով։
–Նա պետական պաշտոնյային և հայ մարդուն անվայել պահվածք է դրսևորվել, դրա համար նա խստագույնս կպատժվի։
Նշենք, որ հայաստանյան խումբը 3–4 օրով Հոլանդիա էր մեկնել հոլանդական կողմի նախաձեռնությամբ՝ մասնակցելու «Հաշմանդամությունը որպես խոստումնալից աշխատուժ» ծրագրին։
Սուրեն Պիվազյանը նախարարության հաշմանդամների և տարեցների հիմնահարցերի վարչության գլխավոր մասնագետի պաշտոնը ստացել էր բոլորովին վերջերս։

После рабочего визита главный специалист Министерства социального обеспечения не вернулся на родину
Отбывшая с рабочим визитом в Голландию делегация Министерства труда и социальных вопросов РА 14 мая вернулась в Армению, но в составе делегации отсутствовал главный специалист управления по вопросам инвалидов и престарелых Сурен Пивазян.
Пивазян решил не возвращаться в Армению, не предупредив об этом руководителя делегации.
В беседе с «7or» руководитель аппарата Министерства труда и по социальным вопросам Армении Артак Григорян подтвердил случившееся.
«Впоследний день визита он покинул гостиницу, оставив заявление об увольнении (в связи с состоянием здоровья). После этого никакой информации о нем не поступало.Делегация вернулась без него», - сообщил Артак Григорян.
«На вопрос «7or» о том, просил ли Пивазян политического убежища в Голландии, Григорян ответил:
«Насколько мне известно, нет. Было бы несерьезно, чтобы официальное должностное лицо обратилось с просьбой о предоставлении политического убежища. Его бы сразу депортировали. Нам неизвестно, каковы его намерения и что он сделал вообще».
Вместо этого, Министерство труда и социальных вопросов РА намерено обратиться в Совет Гражданской службы с целью получения согласия на наказание Сурена Пивазяна.
«Официальному должностному лицу и армянину непристойно такое поведение. Поэтому он будет наказан строжайшим образом», - подчеркнул он.
Отметим, что армянская делегация отбыла в Голландию на 3-4 дня по инициативе голландской стороны с целью участия в программе «Лица, имеющие инвалидность, как многообещающая рабочая сила».
Сурен Пивазян же получил должность старшего специалиста управления по вопросам инвалидов и престарелых совсем недавно.
«В последний день визита он покинул гостиницу, оставив заявление об увольнении (в связи с состоянием здоровья). После этого никакой информации о нем не поступало. Делегация вернулась без него», - сообщил Артак Григорян.