Իսպանուհին կյանքի 102–րդ տարում որոշել է քաղաքկանությամբ զբաղվել
101–ամյա իսպանուհին որոշել է քաղաքական գործունեություն սկսել։ Ժոզեֆինա Վիյլավերդեն մտադիր է մասնակցել առաջիկա Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, որոնցում ներկայացնելու է Սոցիալիստական կուսակցությունը։
Նա արդեն սկսել է նախընտրական քարոզչությունը և իր աջակիցների հետ միասին այցելում է Կունտիսի բնակիչների տներն ու թռուցիկներ բաժանում։ Նա կոչ է անում անպայման գնալ ընտրություններին ու չարհամարհել այդ կարևոր քաղաքական իրադարձությունը։
Ժոզեֆինան ընտրություններին պարբերաբար մասնակցում է որպես ընտրող։ Առաջին անգամ նա քվե է տվել 1933թ., երբ Իսպանիայում կանանց թույլատրեցին քվեարկել, սակայն որպես ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոնի թեկնածու՝ մասնակցում է առաջին անգամ։
Չնայած որ նրա մասնակցությունն ավելի շատ խորհրդանշական բնույթ է կրում, նա հայտնել է, թե ինքը լի է ոգևորությամբ։

Испанка на 102-м году жизни решила стать политиком
101-летняя жительница испанского муниципалитета Кунтис в Галисии решила начать политическую карьеру. Жозефина Вильяверде собирается принять участие в предстоящих муниципальных выборах, на которых она будет представлять Социалистическую партию, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
Престарелая социалистка уже начала предвыборную агитацию и в сопровождении своих единомышленников посещает дома жителей Кунтиса и раздает им листовки. Вильяверде призывает соотечественников обязательно идти на выборы и не игнорировать это политическое событие.
Испанская пенсионерка рассказала, что она горячо поддерживает Социалистическую партию уже много лет. В настоящее время она симпатизирует премьер-министру страны и лидеру испанских социалистов Хосе Луису Родригесу Сапатеро, а также главе министерства обороны Карме Чакон.
Жозефина Вильяверде регулярно участвует в выборах в качестве избирателя (впервые она проголосовала в 1933 году, когда в Испании за женщинами закрепили право участвовать в выборах), однако кандидатом на муниципальный пост стала впервые. Несмотря на то, что ее участие в предвыборной гонке носит скорее символический характер, пенсионерка заявила, что полна энтузиазма в преддверии голосования.