ՆԱՏՕ–ի օդուժը հարվածներ է հասցրել Լիբիայի նավթային Ռաս–Լանուֆ կենտրոնին
Հղում անելով Լիբիայի պետական հեռուստաընկերությանը՝ «Ռոյթերս» գործակալությունը փոխանցում է, որ ՆԱՏՕ–ի օդուժը հարվածներ է հասցրել Լիբիայի խոշոր նավթային կենտրոն Ռաս–Լանուֆ նավահանգստային քաղաքին։
Հաղորդվում է, որ ինքնաթիռներից արձակած ռումբերը վնասել են մեթանոլի ամբարները։ ՆԱՏՕ–ից մեկնաբանություններ առայժմ չեն ստացվել։
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Դեյվիդ Ռիչարդսը հայտարարել էր, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը պետք է ավելացնի Լիբիայում ռմբակոծության թիրախների քանակը։
«Եթե մենք այժմ չբարձրացնենք դրույքաչափերը, վտանգ կա, որ Մուամար Քադաֆին կմնա իշխանության ղեկին»,–ասել է նախարարը՝ առաջարկելով հարձակման ենթարկել Լիբիայի ենթակառուցվածքները, որոնք այժմ չեն համարվում դաշինքի թիրախներ։ Ռիչարդսի խոսքերով՝ ռազմական արշավը ներկայումս նշանակալի հաջողության է հասել, բայց անհրաժեշտ է անել ավելին։ Նա ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ–ն նպատակաուղղված չի որսում Քադաֆիին։

Авиация НАТО нанесла удары по крупному нефтяному центру Рас-Лануф в Ливии
Авиация НАТО нанесла удары по крупному нефтяному центру Ливии - портовому городу Рас-Лануф, передает «РБК» со ссылкой на «Reuters» и на государственное ливийское телевидение.
Сообщается, что выпущенные самолетами бомбы попали в резервуары с метанолом. Комментариев от НАТО пока не поступало.
Ранее министр обороны Великобритании генерал Дэвид Ричардс заявил, что Североатлантический альянс должен увеличить диапазон целей для бомбардировки в Ливии. «Если мы сейчас не поднимем ставки, есть риск, что Муаммар Каддафи удержится у власти», - сказал министр, предложив атаковать объекты ливийской инфраструктуры, которые сейчас не являются целью авиации альянса.
По словам Д.Ричардса, военная кампания в настоящий момент достигла «значительного успеха», но необходимо делать больше. Он также подчеркнул, что НАТО целенаправленно не охотится на Муаммара Каддафи. «Если случится так, что он погибнет во время нахождения в каком-нибудь командном центре, который мы будем бомбить, что ж, это было по правилам», - вместе с тем, заявил он.