Կոնգրեսը հաստատել է նախագահական ընտրություններում Ջո Բայդենի հաղթանակը
Կոնգրեսը Կապիտոլիումի շենքում տեղի ունեցած անկարգությունների և Վաշինգտոնում պարետային ժամի ֆոնին հաստատել է նախագահական ընտրություններում Ջո Բայդենի հաղթանակը, փոխանցում է The Hill-ը։
Բայդենը ստացել է Կոնգրեսի կողմից հաստատված քվեաթերթիկների ավելի քան 270 ձայն։
Կոնգրեսում ընտրիչների ձայների հաստատումը բացառում է նախագահական ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու համար սահմանադրական հնարավորությունները։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակիցները ներխուժել էին Կապիտոլիումի շենք, ինչից հետո Կոնգրեսում ընթացող քննարկումը դադարեցվել էր: Ցուցարարների մի մասը ներխուժել էր Սենատի նիստերի դահլիճ: Այդ դեպքերի ֆոնին Վաշինգտոնում պարետային ժամ էր հայտարարվել:
Վաշինգտոնի ոստիկանության պետ Ռոբերտ Կոնտիի խոսքով՝ բողոքի ցույցերի ընթացքում չորս մարդ է զոհվել։
«Ոստիկանության աշխատակիցը ծառայողական զենքից կրակել է կնոջ վրա։ Նա տեղափոխվել է տեղի հիվանդանոց, որտեղ չի հաջողվել փրկել նրա կյանքը։ Բացի այդ, տեղեկություններ են ստացվել Կապիտոլիումի մոտ ևս երեք մահվան դեպքերի մասին»,-ասել էր Կոնտին:

Конгресс США утвердил победу Джозефа Байдена (видео)
Палата представителей и Сенат Конгресса США на совместном заседании 7 января утвердили победу демократа Джозефа Байдена на выборах президента страны 3 ноября.
Байден по итогам утверждения получил свыше 270 голосов выборщиков, передает CNN.
Со своей стороны, Байден выступил с обращением к нации, призвав протестующих в Вашингтоне прекратить насилие. Происходящее он назвал не протестом, а мятежом, который ставит под угрозу американскую демократическую систему.
Конгресс США должен был утвердить результаты выборов накануне, однако заседание было прервано из-за того, что сторонники Трампа ворвались в здание Капитолия и устроили погром. Полиция отбивала Капитолий у демонстрантов в течение трех часов.
По последним данным, во время беспорядков в Вашингтоне задержаны более 50 участников акции протеста, погибли четыре человека. Мэр американской столицы Мюриэл Боузер на 15 дней продлила введенный ранее режим чрезвычайного положения.