Որդու և թոռների մավանից հետո Լիբիայի առաջնորդն առաջին անգամ հայտնվել է հեռուստաեթերում
Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆին ՆԱՏՕ–ի հարվածների հետևանքով որդու ու թոռների զոհվելուց հետո լույս հինգշաբթի գիշերը հայտնվել է Լիբիայի պետական հեռուստաընկերության եթերում։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն գրում է, որ Քադաֆին՝ սև զգեստով և արևային ակնոցով, մայրաքաղաք Տրիպոլիի հյուրանոցներից մեկում ընդունում էր լիբիական ցեղերի շեյխերին։
Ինչպես ճշտել է լիբիական «ՋԱՆԱ» գործակալությունը՝ Քադաֆիի հետ հանդիպման ժամանակ Լիբիայի ցեղերի ղեկավարները նրան հավատարմության երդում են տվել։ Այս հանդիպումը ցուցադրվել է արևմտյան և արաբական ԶԼՄ–ների այն հաղորդագրությունների համապատկերին, ըստ որոնց՝ շատ ցեղեր ու համախոհներ Քադաֆիից երես են թեքել։
–Մենք ուզում ենք աշխարհին ցույց տալ ճշմարտությունը,–ասել է Քադաֆին։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդում էին լրատվամիջոցները՝ Լիբիայի առաջնորդի նստավայրի վրա կոալիցիայի ուղղած օդային հարվածների հետևանքով զոհվել են Քադաֆիի կրտսեր որդին՝ Սայիֆ ալ–Արաբը, երեք թոռները, ինչպես նաև նրա մի քանի ընկերներն ու հարևանները։ Լիբիայի առաջնորդն ու իր կինը չեն տուժել։

Каддафи появился на публике впервые после гибели сына и внуков
Ливийский лидер Муаммар Каддафи появился в эфире ливийского государственного телевидения в ночь на четверг, впервые после гибели своих сына и внуков в результате удара НАТО, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на ливийское агентство «ДЖАНА».
На кадрах ливийский лидер в черной одежде и солнцезащитных очках принимает шейхов ливийских племен в одной из гостиниц Триполи.
На встрече с Каддафи главы ливийских племен поклялись в верности лидеру Джамахирии. Эта встреча была показана на фоне сообщений западных и арабских СМИ о том, что многие племена и бывшие соратники отвернулись от Каддафи.
«Мы хотим показать миру правду», - сказал ливийский лидер.
Он подчеркнул, что встреча организована по инициативе племен. Каддафи лично поздоровался и пообщался с каждым из шейхов.
Напомним, что, как ранее сообщили ливийские СМИ, в результате авиаудара коалиции по дому Каддафи в Триполи в ночь на 1 мая погиб его младший сын - 29-летний Сейф аль-Араб, а также трое внуков лидера Джамахирии и несколько его друзей и соседей. Сам ливийский лидер и его супруга не пострадали.