ՆԱՏՕ–ին չի հետաքրքրում, թե որտեղ է գտնվում Քադաֆին
«ՌԻԱ նովոստի»–ն հաղորդում է, որ Լիբիայում «Միացյալ պաշտպան» գործողության հրամանատարության ներկայացուցիչ, բրիգադային գեներալ Կլաուդիո Գաբելինին հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ–ն իր տրամադրության տակ չունի տվյալներ, թե որտեղ է գտնվում Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆին։
«Մենք տեղեկություններ չունենք, թե ինչ է այժմ անում պարոն Քադաֆին, և, ճիշտն ասած, մեզ դա չի հետաքրքրում։ Մեր առաքելությունը քաղաքացիական անձանց հարձակումներից ու հարձակման սպառնալիքից պաշտպանելն է, այդ պատճառով էլ մենք չենք հետևում առանձին անհատներին»,–հայտնել է նա լրագրողներին։
Գեներալի խոսքերով՝ ՆԱՏՕ–ին չի հետաքրքրում Քադաֆիի կյանքը, քանի որ դաշինքի առաջ խնդիր է դրված ոչնչացնել լիբիական կառավարական զորքերի ռազմահրամանատարական ենթակառուցվածքը։
Մեկնաբանելով ԶԼՄ–ի լուրերը, թե ՆԱՏՕ–ի օդուժը ռմբակոծության է ենթարկել Տրիպոլիում գտնվող կառավարական շենքերը, գեներալն ասել է, որ կոալիցիայի բոլոր թիրախները Լիբիայում ունեն ռազմական նշանակություն, մասնավորապես մայիսի 9–ի օդային հարվածներն ուղղված են եղել հրամանատարական բունկերներին։

НАТО не располагает данными, где находится ливийский лидер Муаммар Каддафи.Об этом, как передает «РИА Новости», заявил представитель командования операцией «Объединенный защитник» в Ливии бригадный генерал Клаудио Габбелини.
«У нас нет сведений, что господин Каддафи делает сейчас, и, по правде говоря, нас это не интересует. Наш мандат – защищать гражданских лиц от атак и угрозы атак, поэтому мы не следим за отдельными личностями», - сказал он журналистам.
По словам генерала, НАТО «не интересует жизнь Каддафи», поскольку перед блоком стоит задача уничтожения военно-командной инфраструктуры ливийских правительственных войск.
Комментируя сообщения СМИ о том, что авиация НАТО подвергла бомбардировке правительственные здания в Триполи, генерал Габбелини сказал, что все цели альянса в Ливии являются сугубо военными: в частности, 9 мая удары с воздуха были нанесены по командным бункерам.
Жизнь Каддафи НАТО не интересует