Պակիստանը որոշել է վրեժ լուծել ԱՄՆ–ից Ուսամա բեն Լադենի մահվան համար
«Ասոշիեյթեդ Պրես» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ առանց պակիստանյան իշխանություններին նախապես տեղեկացնելու Պակիստանում ամերիկյան հատուկ ստորաբաժանումների կողմից Ուսամա բեն Լադենի վերացման գործողության, ինչպես նաև ԱՄՆ–ի՝ օտար երկրի տարածք ներխուժելու և ներողություն խնդրել չցանկանալու համար Պակիստանի իշխանությունները որոշել են վրեժ լուծել Վաշինգտոնից՝ գաղտնազերծելով Իսլամաբադում գտնվող ամերիկացի հետախույզի անունը։
Գործակալության փոխանցմամբ՝ Իսլամաբադում գտնվող ԿՀՎ բաժնի ղեկավարի անունը սխալ գրված հայտարարվել էր պակիստանյան լրատվամիջոցներով, իսկ անձամբ ԿՀՎ–ն պնդում է, որ մտադիր չէ իր աշխատակցին հետ կանչել Իսլամաբադից։
«Ռոյթերս»–ը, հղում անելով ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչներին, հաղորդում է, որ պաշտոնական Իսլամաբադն այդ կերպ փորձում է շեղել ինչպես երկրի ներսի, այնպես էլ դրսի ուշադրությունն այն հարցից, թե ինչպես կարող էր «Ալ Քաիդայի» ղեկավարը բոլորի աչքի առաջ լինել առանց Պակիստանի ուժային կառույցներից մեկի օգնության։
Սա վերջին կես տարվա ընթացքում երկրորդ դեպքն է, երբ Պակիստանը գաղտնազերծում է ԿՀՎ բաժնի ղեկավարի անունը։ Դեկտեմբերին ԱՄՆ–ը ստիպված էր հետ կանչել բաժնի ղեկավարին այն բանից հետո, երբ նրա անունը բարձրաձայնել էր ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռների հարվածներից սպանված Պակիստանի քաղաքացիների իրավաբանը։

Пакистан отомстил США за операцию по устранению бен Ладена
Пакистанские спецслужбы обнародовали в местных СМИ имя главы секции ЦРУ в Исламабаде, чтобы отомстить США за операцию по физическому устранению Усамы бен Ладена, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «AssociatedPress».
Информационное агентство утверждает, что имя шефа секции было указано в СМИ Пакистана с ошибкой в написании, а само ЦРУ утверждает, что не намерено отзывать его из Исламабада. «AssociatedPress» не указывает правильного имени шефа секции, при этом отмечая, что его личность засекречена.
В свою очередь, «Reuters» cо ссылкой на представителей американской администрации сообщает, что, скорее всего, официальный Исламабад пытается таким образом переключить внимание как внутри страны, так и за ее пределами, с вопроса о том, каким образом глава «Аль-Каиды» мог находиться практически у всех на виду без помощи кого-то из силовых органов Пакистана.
Это уже второй за последние полгода случай, когда Пакистан рассекретил имя шефа секции ЦРУ. В декабре США вынуждены были отозвать главу секции после того, как его имя упомянул адвокат родственников граждан Пакистана, убитых при нанесении авиаударов американскими беспилотниками.