ՔՊ-ն և ՔՊ-ամերձները ժամանակավոր կառավարություն լինելու քաղաքական և բարոյական մանդատ չունեն
Հայրենիք կործանած ու տասնյակ հազարավոր մարդկային ճակատագրեր խեղած Նիկոլը որոշել է երկարաձգել իր քաղաքական կյանքը արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու ճանապարհով, ինչը կերաշխավորի գոնե նախընտրական շրջանում աթոռի վրա իր մնալը:
Իսկ դա քիչ ժամանակ չէ ամենը տապալած իշխանության համար։ ՔՊ-ն էլ դեմքի լուրջ արտահայտությամբ ընտրությունների գաղափարը քննարկում է մարդ-կուսակցությունների հետ՝ թե տեսեք մենք մեր ստորության մեջ միայնակ չենք։
Այն, որ ընտրություն պետք է, անհերքելի է։ Բայց կարևորը դա չէ։ Կարևորն այն է, թե ինչ պետք է արվի, որ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական «դիակը» հեռացվի հիմա և ինչ պետք է արվի մինչև ընտրությունները։
Մինչև այդ, պետք է լինի այս խայտառակ պարտության քաղաքական հետևանքների գնատական և արձագանք։
Մասնավորապես՝
-Պետք է տալ այս պարտության քաղաքական ու ազգային գնահատականը,
-քրեական գործընթաց սկսել պետական դավաճանների և ռազմական հանցագործների նկատմամբ,
-հետաքննել իշխանազավթման ամբողջ գործընթացը,
-վերջին 2.5 տարիների կատարվածը դիտարկել հայրենազրկում՝ ծրագրված, նպատակադրված ու իրականացված տրամաբանության ներքո,
-բացահայտել ֆեյքային ինդուստրիան, որը սպասարկել է այս գործընթացները և այն ֆինանսավորողներին,
-պատասխանատվության ենթարկել բոլոր պաշտոնյաներին և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին, որոնք օրենքների խախտմամբ կատարել են ապօրինի հրամաններ,
-բացահայտել օտարերկրյա բոլոր գործակալական ցանցերը,
-հրապարակել բոլոր այն «պոպուլյար» և կարծիք ձևավորող հանրային դեմքերի անունները, որոնք խեղել են հանրային կարծիքը միտումնավոր, ուղիղ հրահանգներով,
-պատժել ռազմական այն բոլոր գործիչներին, որոնք հասկանալով հանդերձ, կատարել են ճակատագրական հանձնարարություններ,
-հայտնաբերել ու պատժել նրանց, որոնք մասնակից են դիերը թաքցնելու գործընթացին,
-հայտնաբերել ու պատժել նրանց, ում մեղքով պատերազմից հետո շարունակել ենք ունենալ գերիներ ու նոր սպանվածներ։
Ահա այսքանից հետո, երբ ճշմարտությունը, մեղավորներն ու պատճառները կբացահայտվեն, պետք է հայտարարվեն նոր ընտրություններ։
Ընտրություններ, որտեղ ՀՀ քաղաքացիներն արդեն ամեն ինչ իմացած ու տեղեկացված, կհասկանան ում ընտրեն կամ ում չընտրեն։ Որովհետև բոլոր մնացած դեպքերում, եթե այսքանը չարվի, ընտրությունը կլինի ստի վրա կառուցած՝ մի ամբողջ ժողովուրդ խաբելու հերթական բեմականացում։
Պարտված երկիրը չի կարող ավտոմատ գնալ ընտրությունների։ Պետք է վերլուծել, հասկանալ, գտնել մեղավորներին, պատժել, բարձրաձայնել ճշմարտությունը և հետո արդեն ձևավորել ինքնամաքրված հասարակության՝ նոր էջից սկսող իշխանություն։
Այդ պատճառով հիմա միակ պահանջն է՝ Նիկոլը պիտի հրաժարական տա առանց որևէ պայմանի։
Պետք է ձևավորվի ժամանակավոր կառավարություն 3 գլխավոր նպատակով ու գործառույթով.
1. Վերագործարկի կոլապսի ենթարկված պետական իշխանությունը, ապահովի Հայաստանի, Արցախի և վերջապես մարդկանց անվտանգությունը,
2. կանխի տնտեսական կոլապսը, որին մնացել են հաշված շաբաթներ,
3. պատժի պատերազմի և կապիտուլյացիայի մեղավորներին։
Այսքանը։ Պարզ, հասկանալի բոլորի համար։ Հատկապես նիկոլականների, որոնք անկեղծորեն մտածում են, որ հայրենազրկումից հետո կարող են սակարկել կամ պայմանավորվել։ Չի լինելու։ Դուք քաղաքական դիակներ եք և կապիտուլյանտներ։ Դուք այլևս իրավունք չունեք անգամ հանդգնելու որևէ համապետական պրոցես իրականացնել։ Ո՞վ եք դուք, այ դավաճաններ։ Ձեր կարծիքով դուք որևէ բան ներկայացնելու իրավունք ունե՞ք. դե գնացեք Եռաբլուրից ասեք, որ դեռ պաշտոնավարելու կամ որևէ գործընթաց կազմակերպելու բարոյական իրավունք ունեք:
Ձեր հետ պայմանավորվածությունը կարող է ընդամենը մեկը լինել. ձեզ դատող դատավորը կարող է չլինել Ֆարխոյանի ցուցակից Կարենը, Մնացը կամ Արտուշը։ Նրանք ձեր գրպանային, կամազուրկ դահիճներներն էին։ Ժամանակավոր կառավարությունը կերաշխավորի արդար դատաքննություն։
Նիկոլը հենց հիմա պիտի հրաժարական տա։ ՔՊ-ն և ՔՊ-ամերձները ժամանակավոր կառավարություն լինելու քաղաքական և բարոյական մանդատ չունեն: Հետևաբար չեն կարող ունենալ նաև ո՛չ հավակնություն, ո՛չ թեկնածու։ Սակարկությունն անպատեհ է։

У «Гражданского договора» и приближенных к ГД нет политического и морального мандата быть временным правительством
Погубивший Родину и искалечивший десятки тысяч человеческих судеб Никол решил продлить свою политическую жизнь путем организации внеочередных выборов, что будет гарантировать его пребывание в своем кресле хотя бы в предвыборный период.
А это не короткий срок для провалившей все власти. Партия «Гражданский договор» же с серьезным выражением лица обсуждает идею выборов с партиями одного человека, мол, смотрите, мы не одиноки в своей подлости.
То, что нужны выборы, неоспоримо. Но главное не это. Важно то, что нужно сделать, чтобы политический «труп» Никола Пашиняна был отстранен сейчас и что нужно сделать до выборов.
А до этого должны последовать реакция и оценка политических последствий этого позорного поражения.
В частности, необходимо:
– дать политическую и национальную оценку этому поражению,
– начать уголовный процесс против государственных предателей и военных преступников,
– расследовать весь процесс захвата власти,
– рассматривать произошедшее за последние 2,5 года как лишение Родины – осуществленное спланированно и умышленно,
– разоблачить фейковую индустрию, которая обслуживала эти процессы, и финансирующих эту индустрию,
– привлечь к ответственности всех должностных лиц и представителей правоохранительных органов, в нарушение законов выполнивших незаконные приказы,
– раскрыть все иностранные агентурные сети,
– обнародовать имена всех «популярных» и формирующих мнения персон, которые искажали общественное мнение – умышленно, по прямым указаниям,
– наказать всех военных деятелей, которые осознанно выполняли судьбоносные распоряжения,
– выявить и наказать тех, кто участвует в процессе сокрытия тел погибших военнослужащих,
– выявить и наказать тех, по чьей вине у нас и после войны есть новые пленные и новые жертвы.
Лишь после всего этого, когда правда, виновные и причины будут раскрыты, должны быть объявлены новые выборы.
Выборы, на которых граждане РА уже будут осведомлены и проинформированы, поймут, кого избрать, а кого не избирать. Потому что во всех других случаях, если не будет сделано вышеперечисленного, выборы будут построены на лжи, станут очередной инсценировкой с целью обмана целого народа.
Потерпевшая поражение страна не может автоматически идти на выборы. Необходимо проанализировать, понять, найти виновных, наказать их, озвучить правду, а затем только сформировать начинающие с новой страницы власти самоочистившегося общества.
Посему, сейчас единственное требование таково: Никол должен подать в отставку без каких-либо условий.
Должно быть сформировано временное правительство с тремя главными целями и функциями:
1. перезапустить находящуюся в коллапсе государственную власть, обеспечить безопасность Армении, Арцаха и, наконец, людей,
2. предотвратить экономический коллапс, до которого остались считанные недели,
3. наказать виновных в войне и капитуляции.
Столько и всего. Просто, понятно каждому. Особенно николовцам, искренне полагающим, будто после лишения Родины могут поторговаться или договариваться. Этого не будет. Вы – политические трупы и капитулянты. Вы больше не имеете права даже осмеливаться на проведение какого-то общегосударственного процесса. Предатели, да кем вы себя возомнили? На ваш взгляд, вы имеете право что-либо представлять? Тогда отправляйтесь в воинский пантеон «Ераблур» и скажите оттуда, что у вас все еще есть моральное право занимать какую-то должность или организовывать какой-либо процесс.
С вами может быть лишь одна договоренность. Судья, который будет вас судить, может не быть из списка Фархояна – Карен, Мнац или Артуш. Они были вашими карманными, лишенными воли палачами. Временное правительство гарантирует справедливое судебное разбирательство.
Никол прямо сейчас должен подать в отставку. У «Гражданского договора» и приближенных к ГД нет политического и морального мандата быть временным правительством. Следовательно, у них не может быть ни амбиций, ни кандидатов. Торг неуместен.