Իսկ նրանց համար մեկ է․ թուրքական լոլիկն առաջվա պես գալիս է Հայաստանի մեծածախ շուկաներ
Թուրքական լոլիկները շարունակում են բերել Հայաստան։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հաստատեցին Արարատի մարզի ջերմոցային տնտեսությունների սեփականատերերը։
«Համենայն դեպս մինչև վերջերս բերում էին։ Հասկանում եմ, որ մարդիկ բիզնես են անում, փող են աշխատում, բայց․․․ այդ մարդիկ կարծես այս երկրում չեն ապրում, այլ ինչ-որ զուգահեռ աշխարհում։ Չգիտեմ՝ ուրիշ ինչ անուն տամ դրան»,-նշեց Մասիսի շրջանի Գեղանիստ գյուղի բնակիչ, ջերմոցային ֆերմեր Գագիկ Բաբախանյանը։
Մասիսի Դարակերտ գյուղի ջերմոցատեր Արմեն Սիմոնյանն էլ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հայտնեց, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Թուրքիայից հատկապես ակտիվորեն ներկրել են չերրի լոլիկներ, վարունգ, սմբուկ և դդմիկ։ Ընդ որում՝ մեծածախ առևտրականներն այնպիսի գին են դնում, որ ասես դիտմամբ մի փոքր ավելի էժան լինի, քան տեղականը։
«Ենթադրենք՝ ջերմոցային լոլիկի 1 կգ-ն հիմա 600 դրամ է, իսկ թուրքերը մեր վերավաճառողներին այնպիսի գնով են տալիս, որ տեղափոխումն ու ավել գինն էլ հետը 500 ստացվի»,-ավելացրեց Սիմոնյանը։
Սակայն այդ էժան գինը հետո թանկ է նստում․ տեղացի ջերմոցատերերը չգիտեն, թե ինչպես վաճառեն իրենց բերքը, որպեսզի վճարեն ջերմոցների ջեռուցման համար։ Այդ խնդիրը հատկապես սրվում է մարտին, երբ տեղի ջերմոցներում հասունանում է առաջին բերքը և այն հնարավոր է վաճառել համեմատաբար բարձր գնով։
Հենց որ ֆերմերները պատրաստվում են ապրանքը շուկա հանել, Վրաստանից եկող մայրուղիներով սկսում են երթևեկել բեռնատար «ֆորդիկները»՝ թուրքական վարունգ-լոլիկով։ Թուրք արտադրողները լավ գիտեն, թե Հայաստանում երբ է սկսվում ջերմոցային բերքի վաճառքը և երբ է պետք իջեցնել գինը տեղական արտադրությանը վնասելու համար։
Արդյունքում տեղացի ոչ մեծ ջերմոցների տերերը, որոնք չեն կարող իրենց բերքն արտահանել Ռուսաստան, ստիպված են լինում «կռիվ տալ» գազի հաշիվների հետ։ Ամեն տարի նրանցից մեկը կա՛մ փակում է տնտեսությունը, կա՛մ սեզոնն է բաց թողնում, որպեսզի վճարի պարտքերը։
«Այս գարնանը մեր ֆերմերներից մեկն այդպես 17 միլիոն դրամ գազի պարտք է հավաքել։ Այս տարի չի կարողանա մուծել․ մինչև հին վարկը չփակի, ոչ մեկը նրան նորը չի տա։ Այնպես որ նա ավելի ուշ կսկսի ցանել, որպեսզի բերքը հասնի գարնանը, ոչ թե ձմռանը։ Այդպես հնարավոր կլինի ավելի քիչ ջեռուցել, բայց բերքն էլ կհասնի մայիսի վերջին, իսկ այդ ժամանակ գները շատ ավելի ցածր կլինեն»,-պարզաբանեց «Ջերմոցային ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Պողոս Գևորգյանը։
Ե՛վ Գագիկ Բաբախանյանը, և՛ Պողոս Գևորգյանը տարիներ շարունակ հետևողականորեն բարձրացրել են թուրքական ջերմոցային բանջարեղենն արգելելու հարցը։ Բոլոր ատյաններում նրանց ասել են, որ «ազատ շուկայի կանոններով» դա անել չի կարելի, և որ Թուրքիան կարող է «հայելային միջոցներ» կիրառել ու արգելել հայկական ապրանքները։ Ճիշտ է, Թուրքիան այսպես թե այնպես Հայաստանից գրեթե ոչինչ չի գնում, միայն չնչին քանակությամբ հում կաշի, որը հետո վերամշակում է իր գործարաններում վրա (ի տարբերություն հայկականի՝ թուրքական արդյունաբերությունը խոշոր պետական աջակցություն է ստանում):
«Ոչինչ, փոխարենը գարնանը կարելի է էժան լոլիկ ուտել։ Բոլորի համար լավ է, բոլորը գոհ են»,-հեգնում է Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում թուրքական ապրանքների ներմուծման 6-ամսյա ժամանակավոր արգելքը։ Որոշումը կայացվել է հոկտեմբերին, սակայն առևտրային ընկերություններին ժամկետ են տվել, որ նրանք հասցնեն որևէ կերպ փոխարինել թուրքական ապրանքը։ Ճիշտ է, այս դեպքում էլ դեռ հայտնի չէ՝ արդյոք մաքսատունը սկզբունքայնություն կդրսևորի, թե նույն բանջարեղենը բաց կթողնի վրացականի անվան տակ։ Ջերմոցատերերն արդեն նման մտավախություններ են հայտնում և մեծ հույս ունեն, որ դրանք չեն արդարանա։

А им все равно: турецкие помидоры по-прежнему привозят на оптовые рынки Армении
Турецкие помидоры продолжают завозить в Армению. Сведения об этом подтвердили в беседе со «Sputnik Армения» владельцы тепличных хозяйств в Араратской области.
«По крайней мере, до недавнего времени возили. Понимаю, у людей бизнес, люди зарабатывают деньги, но… Эти люди как будто не в этой стране живут. В каком-то параллельном мире, наверное. Не знаю, как еще это назвать», – отметил фермер-тепличник из села Геханист Масисского региона Гагик Бабаханян.
За последний месяц из Турции особенно активно завозили помидоры черри, огурцы, баклажаны и кабачки, отметил в беседе со «Sputnik Армения» владелец теплицы в селе Даракерт Масисского региона Армен Симонян. Причем цену оптовики ставят такую, чтобы, как нарочно, выходило не намного, но дешевле, чем местное.
«Скажем, сейчас тепличные помидоры стоят 600 драмов за кило, а турки продают нашим перекупщикам по такой цене, чтобы с их перевозкой и наценкой выходило 500 драмов ($1)», – добавил Симонян.
Правда, эта дешевизна потом обходится дорого: местные тепличники не знают, как продать свой урожай, чтобы расплатиться за отопление теплиц. Особенно остро эта проблема встает в марте, когда в местных теплицах поспевают первые урожаи, и их можно сбыть по относительно высокой цене. Как только фермеры собираются вывозить товар на рынок, по трассам из Грузии начинают сновать грузовые «фордики» с турецкими огурцами и помидорами.
Турецкие производители хорошо знают, когда в Армении начинается сезон тепличных продаж, и когда лучше снизить цену, чтобы «подкосить» местное производство. В итоге небольшие местные тепличники, которым не могут организовать экспорт в Россию, остаются один на один со счетами за газ. Каждый год кто-то из них или закрывает хозяйство, или пропускает сезон, чтобы расплатиться с долгами.
«Этой весной у одного из наших фермеров так набралось 17 миллионов драмов долга за газ. В этом году отапливать не может: пока старый кредит не закроет, новый ему никто не даст. Поэтому сеять он начнет позже, чтобы урожай созрел весной, а не зимой. Так отапливать можно будет меньше, но и урожай поспеет в конце мая, а тогда цены будут уже намного ниже», – пояснил председатель Ассоциации тепличных хозяйств Армении Погос Геворкян.
Многие годы и Гагик Бабаханян, и Погос Геворкян последовательно поднимали вопрос о запрете турецких тепличных овощей. Во всех инстанциях им отвечали, что «по правилам свободного рынка» делать этого нельзя, и что Турция может применить «зеркальные меры» и запретить армянские товары. Правда, Турция и так не покупает из Армении почти ничего – только очень небольшое количество сырой кожи, которую потом перерабатывает на своих кожевенных заводах (в отличие от армянской, турецкая промышленность получает широкую господдержку, о чем мы уже писали).
«Ничего, зато весной можно есть дешевые помидоры. Всем хорошо, все довольны», – иронизирует Геворкян.
Напомним, с 1 января в Армении вступает в силу временный, 6-месячный запрет на импорт турецких товаров. Решение было принято в октябре, но торговым компаниям дали срок, чтобы они успели заместить турецкий товар каким-либо иным. Правда, и здесь пока неизвестно, проявит ли таможня принципиальность или будет пропускать те же овощи под видом грузинских. Тепличники уже высказывают такие опасения, и очень надеются, что они не оправдаются.