ՀՀԿ մամուլի խոսնակ. «ՀՀԿ օրակարգում ո՛չ նախագահական, ո՛չ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների խնդիր չկա՛ ու չի՛ քննարկվել երբեք»
ՀՀԿ–ական պատգամավորներից ոմանք վերջին օրերին հայտարարել էին, թե Հայ ազգային կոնգրեսը և իշխանությունները կարող են երկխոսել ցանկացած հարցի շուրջ, այդ թվում և արտահերթ ընտրությունների։ Մեկնաբանելով իր կուսակիցների այս հայտարարարությունը՝ ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը «7օր»–ին ասել է.
–Ինչպես հանրապետական, այնպես էլ այլ քաղաքական գործիչներ ունեն իրենց անձնական կարծիքը և խոսում են տեսական հնարավորության մասին։ Ես՝ որպես կուսակցության խմբակցության քարտուղար և որպես հանրապետական, ունեմ և՛ իմ անձնական կարծիքը, և՛ մեր կուսակցության պաշտոնական դիրքորոշումը։ Ես արձանագրում եմ փաստը, որ ՀՀԿ օրակարգում ո՛չ նախագահական, ո՛չ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների խնդիր չկա՛ ու չի՛ քննարկվել երբեք։ Օրակարգում նման հարց չկա՛։ Իսկ ինչ վերաբերում է իմ անձնական կարծիքին, ապա ես չեմ տեսնում որևէ տրամաբանական հիմք, որպեսզի երկրում տեղի ունենան արտահերթ ընտրություններ։

В повестке РПА нет задачи проведения внеочередных президентских или парламентских выборов – Эдуард Шармазанов
На днях некоторые депутаты Республиканской партии Армении (РПА) заявили, что Армянский национальный конгресс и власти могут вести диалог вокруг любых проблем, в том числе и вопроса проведения внеочередных выборов. Комментируя данное заявление своих однопартийцев, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов отметил в беседе с «7or»:
«Как представители Республиканской партии Армении, так и другие политические деятели имеют свое личное мнение и говорят о теоретической возможности. Я, как секретарь данной фракции и как член РПА, придерживаюсь как своего личного мнения, так и официальной позиции партии. Я констатирую тот факт, что в повестке РПА нет и задачи проведения внеочередных президентских или парламентских выборов. Этот вопросникогдаи не обсуждался. Что касается моего личного мнения, то, с точки зрения логики, я не вижу какого-либо основания для проведения в стране внеочередных выборов».
«Как представители Республиканской партии Армении, так и другие политические деятели имеют свое личное мнение и говорят о теоретической возможности. Я, как секретарь данной фракции и как член РПА, придерживаюсь как своего личного мнения, так и официальной позиции партии. Я констатирую тот факт, что в повестке РПА нет и задачи проведения внеочередных президентских или парламентских выборов. Этот вопрос никогда и не обсуждался. Что касается моего личного мнения, то, с точки зрения логики, я не вижу какого-либо основания для проведения в стране внеочередных выборов».