Բելգիայի խորհրդարանն օրենք է ընդունել հասարակական վայրերում չադրա կրելն արգելելու մասին
Բելգիայի  ներքին պալատը ձայների մեծամասնությամբ հաստատել է օրենքի նախագիծը, որն արգելում է հասարակական վայրերում չադրա և մուսուլման կանանց գլուխն ու դեմքը  ծածակելու համար  նախատեսված  այլ  շորեր  կրելը։
Կողմ է քվեարկել 129 պատգամավոր, մեկը դեմ է եղել, իսկ  երկուսը՝ ձեռնպահ։
Ինչպես հաղորդում է «Deutsche Welle»–ը, որոշումը փոխանցվել է վերին պալատի՝ սենատի քննարկմանն ու  հաստատմանը։ Քննարկման օրը դեռ նշանակված  չէ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Բելգիայի շուրջ երկու տասնյակ քաղաքներ և համայնքներ  չադրա  կրելն արգելել էին տեղական մակարդակով։
Նշենք նաև, որ Եվրամիության անդամ երկրներից առաջինը, ով արգելել  էր  հասարակական վայրերում չադրա կրել, Ֆրանսիան էր։ Համպատասխան օրենքն  այնտեղ ուժի մեջ  է մտել ապրիլի  կեսերին։  Ինչպես հաղորդում է «Газета.Ru»–ն, այդ օրվանից ի վեր ոստիկանությունը մեկ անգամ չէ,  որ  օրինազանցներին 150 եվրոյի չափով տուգանել է։

Парламент Бельгии утвердил запрет на ношение чадры в публичных местах
Нижняя палата бельгийского парламента подавляющим большинством голосов утвердила проект закона, запрещающего ношение чадры, никаба и других мусульманских женских головных уборов, закрывающих лицо, сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на «Deutsche Welle».
За принятие данного решения проголосовали 129 депутатов, 1 – против, двое воздержались. Решение передано на рассмотрение и утверждение в верхнюю палату – сенат, дата обсуждения пока не назначена.
Ранее около двух десятков бельгийских городов и общин на местном уровне ввели запрет на ношение чадры.
Отметим, что первой страной Евросоюза, запретившей ношение чадры в общественных местах, стала Франция. Соответствующий закон там вступил в силу в середине апреля. С тех пор полиция неоднократно выписывала штрафы нарушителям в размере до 150 евро.