ՌԴ-ն չի խախտել ՀԱՊԿ-ի իր պարտավորությունները. Լավրովը` ղարաբաղյան համաձայնության մասին
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան, Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ պայմանավորվածության հասնելիս, չի խախտել ՀԱՊԿ-ի գծով իր պարտավորությունները։
«Մի կողմից (պնդում են. խմբ) «Ռուսաստանը գրեթե բոլորին խաբել է և դարձել գլխավոր շահառուն»: Իսկ մյուս բևեռում «Ռուսաստանը դավաճանել է իր դաշնակիցներին»։ Ընդ որում` դուք տեսնում եք, թե տեղի ունեցածը որքան անազնիվ են մեկնաբանում նաև մեր` ռուսական քաղաքագիտական միջավայրում»,-ասել Է Լավրովը RT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նախարարը նշել է, որ որոշ վերլուծաբաններ ուղղակիորեն մեղադրում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի վերաբերյալ պարտավորությունների դավաճանության մեջ:
«Նախ` չեմ կարծում, որ մարդիկ (իսկ ես գիտեմ նրանց ազգանունները) պարզապես քաղաքականապես ու իրավաբանորեն անգրագետ են։ Երկրորդ՝ նրանք չեն կարող չիմանալ, որ ՀԱՊԿ-ի պարտավորությունները տարածվում են բացառապես ՀԱՊԿ անդամ երկրին արտաքին ագրեսիայից պաշտպանելու վրա, ինչը, իհարկե, տեղի չի ունեցել Հայաստանի հետ։ Նման օրինակները շատ են։ Դրանք թողնում եմ արտասահմանում և Ռուսաստանի Դաշնությունում եղած հեղինակների խղճի վրա»,-նշել է Լավրովը։
«Հիմա, ըստ ամենայնի, մեր մոլի ընդդիմադիրների համար բոլոր միջոցներն էլ լավն են՝ ընդհուպ մինչև փաստերի բացահայտ վերադասավորում։ Մենք կաշխատենք մեր արտաքին քաղաքականության իրականացման ուղղությամբ, որը սահմանված է նախագահի կողմից և վայելում է մեր քաղաքացիների լայն աջակցությունը` դատելով հարցումներից, այդ թվում` RT-ի»,-հավելել Է նախարարը:

Москва не нарушала свои обязательства по ОДКБ, договариваясь по Карабаху – Лавров
Москва не нарушала свои обязательства по ОДКБ при достижении договоренности по урегулированию в Нагорном Карабахе, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«С одной стороны (утверждается – ред.): «Россия чуть ли не всех обманула и стала главным выгодоприобретателем». А на другом полюсе: «Россия предала своих союзников». При этом вы же видите, насколько нечистоплотно, в том числе и в нашей российской политологической среде, комментируют произошедшее», – сказал Лавров в интервью телеканалу RT.
Министр отметил, что некоторые аналитики «прямо обвиняют нас в предательстве наших обязательств по Договору о коллективной безопасности».
«Во-первых, не думаю, что люди (а я знаю их фамилии) просто политически неграмотные, юридически необразованные. Во-вторых, они не могут не знать, что обязательства ОДКБ распространяются исключительно на совместную защиту страны-члена ОДКБ от внешней агрессии, чего, конечно же, не происходило с Арменией. Таких примеров много. Оставляю их на совести авторов за рубежом и в Российской Федерации», – отметил Лавров.
«Сейчас, судя по всему, для наших «записных» оппозиционеров все средства хороши вплоть до откровенного передергивания фактов. Мы будем работать над реализацией нашей внешней политики, определенной президентом и пользующейся, судя по опросам, в том числе RT, широкой поддержкой наших граждан», – добавил министр.
Отметим, что за период войны Армения так и не обратилась в ОДКБ, хотя удары наносились и по территории Республики Армения.