Մաքքեյնը ԱՄՆ–ին կոչ է արել ղեկավարել Քադաֆիի դեմ պատերազմը
ԱՄՆ նախագահի պաշտոնի նախկին թեկնածու, հանրապետական սենատոր Ջոն Մաքքեյնը «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե Լիբիայի պատերազմի ընթացքի բեկման միակ հնարավորությունը կարող է դառնալ ռազմական գործողությունների հրամանատարության փոխանցումը ՆԱՏՕ–ից ԱՄՆ–ին։
Նրա խոսքերով՝ դաշինքի 28 երկրներից միայն վեցն է գործողություններին մասնակցում, ու այդ վեցյակն ի վիճակի չէ կրակային անհրաժեշտ հզորություն ապահովել ։
«Միայն ԱՄՆ–ն ունի այնպիսի սարքավորումներ, ինչպիսիք են կրակային աջակցության AC-130 ինքնաթիռները և A-10 գրոհայինները»,–ընդգծել է սենատորը՝ նշելով, թե ամերիկյան օդուժի ողջ հզորության օգտագործումը իրականում կարող է հանգեցնել Մուամար Քադաֆիի վարչակարգի տապալմանը։
Մաքքեյնի կարծիքով՝ Լիբիայի առաջնորդի նստավայրի ռմբակոծությունները, չնայած որ չեն տեղավորվում ՄԱԿ բանաձևերի շրջանակներում, արդարացված են։
Ինչպես ավելի վաղ էր հաղորդվում, Մաքքեյնը մասնավոր այցով ժամանել էր Բենգազի քաղաք, որտեղ հանդիպել էր ապստամբների ղեկավարության հետ։ Նա նաև Արևմուտքին կոչ էր արել ուժեղացնել ճնշումը Քադաֆիի ու նրա կոմնակիցների վրա։

Маккейн призвал США возглавить войну с Каддафи
Бывший кандидат на пост президента США, сенатор-республиканец Джон Маккейн в интервью телеканалу «Аль-Джазира» заявил, что единственной возможностью переломить ход войны в Ливии могла бы стать передача командования операцией от НАТО американцам, передает «Lenta.ru».
По его словам, всего шесть из 28 стран альянса принимают участие в операции, причем эта шестерка не в состоянии обеспечить должную огневую мощь.
«Только США обладают таким оборудованием, как самолеты огневой поддержки AC-130 и штурмовики A-10», - констатировал сенатор, отметив, что использование всей мощи американской авиации действительно может приблизить падение режима Муаммара Каддафи.
При этом Маккейн заявил, что одно лишь использование беспилотников «Predator» не способно оказать решающего воздействия на ход боевых действий, хотя это оружие - «проверенное и эффективное».
Сенатор также высказал мнение, что решение о вмешательстве Запада в конфликт запоздало, но лучше поздно, чем никогда, поскольку «освободительное движение» страдает от недостатка вооружения и огневой мощи.
По мнению Маккейна, бомбардировки резиденции ливийского лидера, хотя и выходят за рамки резолюции ООН, оправданы.
«Если ваша задача - это предотвращение гуманитарной катастрофы, то единственная возможность выполнить ее - это помешать Каддафи создать условия для ее возникновения», - сказал американский парламентарий.