ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտարարել է, թե ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկում է սկսել Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, որտեղ իշխանությունները դաժանորեն ճնշում են հակառավարական ցույցերը։
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստի» գործակալությունը, Պան Գի Մունի խոսքերով՝ ՄԱԿ–ի ԱԽ–ի անդամները դեռևս շարունակում են թեժ քննարկումները, թե ինչ հայտարարություն իրենք կարող են անել Սիրիայի իրավիճակի մասին։
–Մենք շատ ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին և աճող անհանգստությանը,–նշել է նա։–Ես քննադատում են խաղաղ ցուցարարների դեմ շարունակվող բռնությունները, հատկապես տանկերի ու կրակի կիրառումը, որի հետևանքով սպանվել ու վիրավորվել են հարյուրավոր մարդիկ։
ՄԱԿ–ի ԱԽ–ը քննարկում է իրադրությունը Սիրիայում

Совет Безопасности ООН предварительно уже рассматривает ситуацию в Сирии, где власти жестко подавляют антиправительственные протесты, однако пока нет договоренности о том, в какой форме отреагировать на эти события, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на заявление генерального секретаря ООН Пан Ги Муна.
«Члены СБ ООН еще ведут дебаты относительно того, какое заявление они смогли бы сделать по поводу ситуации в Сирии», - сообщил Пан Ги Мун.
По его словам, в СБ ООН предварительно во вторник уже затрагивался вопрос о Сирии.
«Мы следим за ситуацией очень пристально и с усиливающимся беспокойством. Я осуждаю продолжающееся насилие против мирных демонстрантов, особенно использование танков и огня, в результате которого убиты и ранены сотни людей», - сказал Пан Ги Мун.
Совбез ООН обсуждает ситуацию в Сирии