Եմենի ընդդիմությունը երկրում ճգնաժամի լուծման վերաբերյալ միջնորդների նախագծին համաձայն է
Եմենի ընդդիմությունը լիովին ընդունել է երկրում իշխանությունը հանձնելու ՊԾԱՊՀԽ–ի (Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհուրդ) նախագիծն ու պատրաստ է մասնակցել անցումային կառավարության կազմավորմանը։ Հղում անելով «Ռոյթերս» գործակալությանը՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
Անցած շաբաթ Եմենի ղեկավարող «Համընդհանուր ժողովրդական կոնգրես» կուսակցությունն արդեն ընդունել էր միջնորդների առաջարկած նախագիծը, որը նախատեսում է ազգային միասնության կառավարության կազմավորումից հետո 30 օրվա ընթացքում երկրի նախագահ Աբդալահ Սալեհի հրաժարականը։ Կառավարություն կազմելուց հետո նախագահը իշխանությունը պետք է հանձնի փոխնախագահին, իսկ ընդդիմությունը՝ դադարեցնի ցույցերը։ Արաբական նախաձեռնության համաձայն՝ Սալեհը նույնպես պետք է ազատվի դատական հետապնդումից։
Նշենք, որ ընդդիմությունն այդ նախագծի մշակումից անմիջապես հետո հրաժարվել էր անցումային կառավարության մեջ իր մասնակցությունից, սակայն պարզաբանումներ ստանալով՝ մտափոխվել է։

Оппозиция Йемена согласна с планом посредников по разрешению кризиса
Йеменская оппозиция полностью приняла предложенный странами Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива план передачи власти в стране и готова участвовать в формировании переходного правительства, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на «Рейтер»  и на источник в оппозиции.
На прошлой неделе правящая партия Йемена «Всеобщий народный конгресс» уже одобрила предложенный посредниками план, который предусматривает отставку президента страны Али Абдаллы Салеха в течение 30 дней после формирования правительства национального единства. После назначения правительства президент должен передать власть вице-президенту, а оппозиция – прекратить демонстрации. Согласно арабской инициативе, Салех также должен получить иммунитет от судебного преследования.
Оппозиция сразу после выработки плана примирения в Йемене отказалась от участия в переходном правительстве, однако, получив «разъяснения», передумала.
«После того как мы получили разъяснения от стран Персидского залива, мы согласились с этой инициативой и готовы принять участие в формировании правительства национального единства», - цитирует агентство слова источника в йеменской оппозиции, лидеры которой в понедельник на встрече в столице обсудили предложенный план.