Թուրքագետ. «Հայ-թուրքական հարաբերություններում մինչև 2013-2014թթ. առաջընթաց չի լինելու»
Ա. Շաքարյանն ասել է, որ եթե Օբաման «ցեղասպանություն» բառն անգամ արտասանի, ապա դա բարոյական մեծ հաղթանակ կլինի, սակայն իրականում դա մեծ նշանակություն չի ունենա, քանի որ ԱՄՆ նախագահի խոսքից որևէ օրենսդրական հետևանք չի բխում։
–Մինչև 2013-2014թթ. հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց չի լինի,–նկատել է թուրքագետը:
Դրա պատճառը, նրա խոսքերով, Հայաստանում և Թուրքիայում սպասվող ընտրություններն են։ Անդրադառնալով Թուրքիայի ներքին իրավիճակին՝ թուրքագետը նշել է, թե թուրք ազգայնականներին դուր չի գալիս, որ Էրդողանի կուսակցությունը կարող է հաղթանակ տանել։
–Եթե այնպես ստացվի, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Էրդողանը միաձայն չգնա խորհրդարան, այլ կոալիցիա կազմի ազգայնականների հետ, ապա հայ–թուրքական արձանագրություններն առաջ չեն գնա,–ընգծել է Ա. Շաքարյանը։
Թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանն էլ համաոզված է, որ Օբաման այդ քայլին չի դիմելու՝ հավելելով, թե այս տարի Թուրքիան ավելի հանգիստ էր. «Եթե նման սպառնալիք լիներ, ապա Թուրքիան չորս–հինգ պատվիրակություն կուղարկեր Միացյալ Նահանգներ»։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպում են ունեցել թուրքագետներ Արտակ Շաքարյանն ու Հակոբ Չաքրյանը։

Тюрколог: «В армяно-турецких отношениях до 2013-2014 гг. не будет прогресса»
Артак Шакарян отметил, что если Барак Обама произнесет слово «геноцид», то это будет большая моральная победа, но, в действительности, это не будет иметь большого значения, так как слова президента США не предполагают последующего законодательногозакрепления.
«В армяно-турецких отношениях до 2013-2014 гг. не будет прогресса», - заметил тюрколог.
По его словам, причиной этого являются ожидаемые в Армении и Турции выборы.
Коснувшись внутренней ситуации в Турции, он отметил, что турецким националистам не нравится то, что возглавляемая премьер-министром Турции Реджепом Эрдоганом партия может одержать победу.
«Если выйдет так, что после парламентских выборов Эрдоган единогласно не пройдет в парламент, а составит коалицию с националистами, то прогресса в армяно-турецких протоколах не будет»,- подчеркнул Шакарян.
Тюрколог Акоп Чакрян, в свою очередь, убежден в том, что Обама не пойдет на такой шаг. Он добавил, что в этом году Турция была более спокойна.
«Если бы такая угроза была, то Турция отправила бы в США четыре-пять делегаций», - заявил Чакрян.
Сегодня встречу с журналистами провели тюркологи Артак Шакарян и Акоп Чакрян.
Артак Шакарян отметил, что если Барак Обама произнесет слово «геноцид», то это будет большая моральная победа, но, в действительности, это не будет иметь большого значения, так как слова президента США не предполагают последующего законодательного закрепления.