Ռուբեն Մելքոնյան. «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն այսօր բավականին տուժում է»
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Թուրքիայի միջազգային դիրքը բավական ուժեղացել է նաև շնորհիվ Մերձավոր արևելքում տեղի ունեցող գործընթացների՝ ստանձնելով գերտերությունների վստահելի գործընկերոջ դերը։ Այս ամենի համատեքստում, թուրքագետի կարծիքով, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն այսօր բավական տուժում է։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ նախագահն իր ամենամյա ելույթում կօգտագործի՞ «ցեղասպանություն» բառը՝ Ռ. Մելքոնյանը նշել է.
–Այսօր գրեթե զրոյական են հնարավորությունները, որ Օբաման կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը։
Թուրքագետը կարծում է, որ ավելի կարևոր է ոչ թե այդ բառի արտասանությունը, այսինքն ՝ բարոյական կողմը, այլ դրան հաջորդող իրավական քայլերը, այլապես այն ոչ մի նշանակություն չի կարող ունենալ։
Ինչ վերաբերում «Հայոց ցեղասպանության» իրավական կողմին, բանախոսի խոսքերով՝ իրավական որևէ դրույթ չկա, թե 100–ամյակից հետո հարցը կորցնում է իր արդիականությունը՝ ավելացնելով, թե կա մի դրույթ, ըստ որի՝ 100 տարին լրանալուց հետո բացվում են որոշակի արխիվներ։

Важнее не произнесение слова «геноцид», а последующие юридические действия - Рубен Мелконян
Замдекана факультета востоковедения Ереванского государственного университета, тюрколог Рубен Мелконян на сегодняшней встрече с журналистами отметил, что международная позиция Турции довольно усилилась, причем и благодаря тому, что из-за процессов, происходящих на Ближнем Востоке, она получила роль надежного партнера сверхдержав. По мнению тюрколога, всë это на сегодняшний день оказывает отрицательное воздействие на международное признание Геноцида армян.
Коснувшись вопроса о том, употребит ли президент США в своем ежегодном послании ко Дню памяти жертв Геноцида армян в Османской Турции термин «геноцид», Мелконян сказал:
«Шансы на то, что Обама произнесет слово "геноцид" сегодня почти нулевые».
По мнению тюрколога, важнее не произнесение этого слова, то есть,моральная сторона, а последующие юридические действия, в противном случае, это не может иметь никакого значения.
Что касается правовой стороны Геноцида армян, то, по словам Мелконяна, нет никакого юридического положения о том, что после 100-летней годовщины вопрос теряет свою актуальность. При этом он добавил, что есть положение, согласно которому, спустя 100 лет раскрываются некоторые архивные данные.
По мнению тюрколога, важнее не произнесение этого слова, то есть, моральная сторона, а последующие юридические действия, в противном случае, это не может иметь никакого значения.