Ռազմական գործողությունները սկսել է Ադրբեջանը. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար
Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանն է նախաձեռնել կոնֆլիկտը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բռնկված պատերազմում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նախարարն ասել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Արտաքին հարցերի հանձնաժողովում:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունն այս պահին շատ լուրջ է, այդ պատճառով է, որ մեր քաղաքական համախմբումն էլ շատ ամուր է: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել` կոչ անելով կողմերին հրադադարի, քանի որ մեծաթիվ քաղաքացիական զոհեր կան»,-ասել է Ժան Իվ Լը Դրիանը՝ հստակ ընդգծելով, որ Ադրբեջանն է սկսել գործողությունները:
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ կողմերից յուրաքանչյուրը պետք է շահագրգռված լինի առանց նախապայմանների հրադադարի հաստատման հարցում: «Չի կարելի այսպես` «մենք ուզում ենք հրադադար, բայց...», դա չի լինելու: Դադարեցվում է կրակը, սկսվում են բանակցություններ, որպեսզի համաձայնության հասնեն կոնկրետ իրավիճակի շուրջ, որը թույլ կտա կողմերին նորմալ ապրել»,- նշել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը` հիշեցնելով օրեր առաջ Ադրբեջանի առաջադրած նախապայմանը:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը հոկտեմբերի 7-ին հայտարարել էր նաև, որ Թուրքիան Ադրբեջանի կողմից ռազմական միջամտություն է ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի ռազմական գործողություններում, ինչը սպառնում է միջազգայնացնել հակամարտությունը:

Глава МИД Франции заявил, что военные действия начал Азербайджан
Министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан заявил, что Азербайджан инициировал военное противостояние в зоне нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает «Арменпресс», об этом министр сообщил в комиссии по иностранным делам парламента Франции.
«Карабахский конфликт на данный момент очень серьезен, поэтому и наша политическая консолидация очень сильна. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением, в котором призвали стороны к прекращению огня, поскольку есть много жертв среди гражданского населения», – сказал Жан-Ив Ле Дриан, особо подчеркнув, что Азербайджан начал боевые действия.
По словам главы МИД, каждая из сторон должна быть заинтересована в установлении режима прекращения огня без предварительных условий. «Нельзя говорить: “Мы хотим прекращения огня, но…”. Этого не будет. Устанавливается перемирие, ведутся переговоры по достижению соглашения по конкретной ситуации, которая позволит сторонам жить нормальной жизнью», – сказал он, напомнив о предварительном условии, выдвинутом Азербайджаном несколько дней назад.
7 октября министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан объявил, что Турция предприняла военное вмешательство в нагорно-карабахский конфликт, что чревато интернационализацией конфликта.