Թոնի Այոմին («Black Sabbath») Հայաստան գալու մեծ հույսեր ունի
Մայիսի 6-ին գերմանական «earMUSIC/Edel» ընկերությունը կթողարկի «Who Cares» խմբի սինգլը, որը Յան Գիլանը («Deep Purple») և Թոնի Այոմին («Black Sabbath», «Heaven and Hell») ստեղծել են Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնման նպատակով:
Սինգլի թողարկման նախաշեմին Թոնի Այոմին պատասխանել է «Մեդիամաքս» գործակալության հարցերին:
-«WhoCares»-ը դարձավ Յան Գիլանի հետ ձեր համատեղ աշխատանքի  առաջին փորձը 1983 թվականից հետո, երբ նա մեկ տարով դարձավ «Black Sabbath»-ի անդամ: Ինչպիսի՞ն էր այս նոր համագործակցությունը և արդյո՞ք զուգահեռներ անցկացրել եք առաջին և երկրորդ փորձերի միջև: -Նոր փորձն ավելի լավն էր, քանի որ մենք աշխատում էինք կողք կողքի նստած, Յանը եկել էր իմ տուն: Իսկ 1983 թվականին «Born Again» ալբոմի ձայնագրման ընթացքում մենք սկզբից ձայնագրեցինք բոլոր գործիքային հատվածները, այնուհետեւ Յանը ձայնագրեց իր վոկալը: Այս անգամ մենք ավելի սերտ էինք համագործակցում, և ես բավականություն էի ստանում նրա հետ ընկերակցությունից:
-Դուք գրեցիք «Out of My Mind» երգը 2009թ. հոկտեմբերին Հայաստանից վերադառնալուց անմիջապես հետո: Ինչպե՞ս էր դա տեղի ունենում:
-Ես մտածեցի րիֆը (riff), որն, իմ կարծիքով, պետք է դուր գար Յանին: Նա հավանեց այն,  հետո մենք աշխատում էինք միասին` երգն ամբողջությամբ «կառուցելու» համար: Բառերը գրել է Յանը, այնպես որ բոլոր հարցերն ուղղեք նրան (ժպտում է):
-Պատմեք, թե ինչպե՞ս էր անցնում ձայնագրությունը լոնդոնյան «Sarm Studios»-ում 2010 թվականի հոկտեմբերին, որը միավորեց այնպիսի աստղերի, ինչպիսիք են դուք, Յան Գիլանը, Ջոն Լորդը և Նիկո ՄաքԲրեյնը: -Ահավոր էր (ծիծաղում է): Իրականում, դա շատ ուրախ օր էր` չափազանց դրական և ոգևորիչ մթնոլորտով:
-Ձեր դստեր ամուսինը` Լինդե Լինդստրյոմը «HIM» խմբից, նույնպես մասնակցեց «Out Of My Mind» երգի ձայնագրությանը` կատարելով գեղեցիկ սոլո: Ինչպե՞ս էր ընթանում աշխատանքը սեփական փեսայի հետ, դուք նրան որևէ բան խորհուրդ տվե՞լ եք ձայնագրության ժամանակ:
- Լինդեն ինքը որոշեց, թե ինչ պետք է նվագի: Ես միայն ասացի նրան, թե երբ պետք է սկսվի նրա սոլոն: Նա ձայնագրեց իր մասն իմ ստուդիայում:
-Դուք Յան Գիլանի հետ ստեղծել եք «WhoCares»-ը` Գյումրիում երաժշտական դպրոցի շինարարության համար միջոցներ հավաքելու նպատակով: Ըստ ծրագրի, դպրոցը պետք է պատրաստ լինի հաջորդ գարնանը. դուք կգա՞ք Հայաստան, որպեսզի տեսնեք այն:

Тони Айомми («Black Sabbath») очень надеется на приезд в Армению
6-го мая немецкая компания «earMUSIC/Edel» выпустит в свет сингл группы «WhoCares», которую Иэн Гиллан («Deep Purple») и Тони Айомми («Black Sabbath», «Heaven and Hell») создали для восстановления музыкальной школы N 6 в Гюмри, передает «Медиамакс».
Накануне выхода сингла Тони Айомми ответил на вопросы агентства.
- «WhoCares» стала первым опытом вашей совместной работы с Иэном Гилланом после 1983 года, когда он на год стал членом «Black Sabbath». Каким было это новое сотрудничество и проводили ли вы параллели между старым и новым опытом?
- Новый опыт был лучше, поскольку мы работали, сидя рядом друг с другом, Иэн пришел ко мне домой. А в ходе записи альбома «Born Again» в 1983 году мы сперва записали все инструментальные партии, а потом Иэн наложил на них свой вокал. В этот раз мы сотрудничали теснее, и я наслаждался его компанией.
- Вы написали песню «Out of My Mind» сразу после возвращения из Армении в октябре 2009 года. Как это происходило?
- Я придумал рифф, который, как мне казалось, устроит Иэна. Он ему понравился и дальше мы вместе работали над тем, чтобы «построить» песню целиком. Слова написал Иэн, так что все вопросы к нему (улыбается).
- Расскажите, как проходила запись в лондонской «Sarm Studios» в октябре 2010 года, которая объединила таких звезд как вы, Иэн Гиллан, Джон Лорд и Нико МакБрейн.
- Ужасно (смеется)! На самом деле, это был веселый день с очень позитивной и вдохновляющей атмосферой.
- Муж вашей дочери Линде Линдстрем из группы HIM также принял участие в записи песни «Out Of My Mind», сыграв красивое соло. Каково работать с собственным зятем, вы ему советовали что-то во время записи?
- Линде сам решил, что ему играть. Я только сказал ему, когда его соло должно начаться. Он записал свою часть у меня в студии, так что все было несложно.
- Вы создали «WhoCares» с Иэном Гилланом, чтобы собрать средства для строительства музыкальной школы в Гюмри. По плану школа должна быть готова следующей весной – вы приедете в Армению, чтобы увидеть ее?