Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները կարող են սահմանվել դեկտեմբերի սկզբին․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախազգուշացրել է, որ ԵՄ անդամ երկրներ Հունաստանի և Կիպրոսի հետ Եվրոպայի համերաշխությունը չպետք է լինի քննարկման ենթակա։ Նա այս մասին հայտարարել է Արևելյան Միջերկրական ծովում Թուրքիայի հետ լարվածության թեմայով ԵՄ գագաթնաժողովի ժամանակ, փոխանցում է RFI-ն։
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները կարող են սահմանվել դեկտեմբերի սկզբին, եթե Անկարան երկխոսության մեր կոչին կառուցողական պատասխան չտա և չհրաժարվի Հունաստանի և Կիպրոսի նկատմամբ միակողմանի գործողություններից»,-ասել է Մակրոնը։
Մակրոնն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ևս մեկ փորձ կատարել՝ համագործակցություն կառուցելով առևտրի և միգրացիայի հարցերով։ Բայց նա միաժամանակ հավաստիացրել է, որ միությունը «երբեք չի դավաճանի իր անդամ պետությունների շահերին և ինքնիշխանությանը»։
Անկարան ԵՄ-ին զայրացրել է հետազոտական նավեր ուղարկելով վիճարկվող ջրեր, և Հունաստանն արձագանքել է Ֆրանսիայի աջակցությամբ զորավարժությունների անցկացմամբ, ինչը հարուցել է լայնածավալ հակամարտության հետ կապված մտավախություններ։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը գագաթնաժողովի հրավերքում նախազգուշացրել էր, որ եթե Անկարան չհակվի կառուցողական բանակցությունների, ապա «սեղանին են մնում բոլոր տարբերակները»։
Այս տարբերակներին թվում են նաև Թուրքիայի դեմ խիստ տնտեսական պատժամիջոցները, սակայն պաշտոնատար անձինք շեշտում են, որ այս պահին իրենք պետք է կենտրոնանան դիվանագիտական լուծման որոնման վրա։
«Մենք Հունաստանի հանդեպ Թուրքիայի կողմից դրական զարգացում ենք տեսել, բայց ոչ ԿԻպրոսի հանդեպ»,-հայտարարել էր Եվրոպական խորհրդի նախագահը։

Макрон: «Санкции против Турции могут быть введены в начале декабря»
Президент Франции Эммануэль Макрон предупредил, что солидарность Европы со странами-членами ЕС Грецией и Кипром не должна подлежать обсуждению. Об этом он заявил в ходе саммита ЕС на тему напряженности с Турцией в Восточном Средиземноморье, передает RFI.
«Мы договорились, что санкции против Турции могут быть введены в начале декабря, если Анкара не ответит конструктивно на наш призыв к диалогу и не откажется от односторонних действий в отношении Греции и Кипра», – сказал он.
Макрон подчеркнул, что ЕС намерен сделать еще одну попытку нормализовать отношения с Анкарой, выстраивая сотрудничество по торговле и миграции. Но в то же время он заверил, что сообщество «никогда не поступится интересами и суверенитетом своих государств-членов», передает ТАСС.
Анкара разгневала ЕС отправкой исследовательских судов в оспариваемые воды, и Греция отреагировала проведением военных учений при поддержке Франции, что вызвала опасения в связи с полномасштабным конфликтом.
В приглашении на саммит президент Евросовета Шарль Мишель предупредил, что если Анкара не примется за конструктивные переговоры, «все варианты остаются на столе».
Среди этих вариантов числятся также жесткие экономические санкции в отношении Турции, однако официальные лица подчеркивают, что на данный момент они должны сосредоточиться на поисках дипломатического решения.
«Мы видели положительные развития со стороны Анкары по отношению к Греции, но не к Кипру», – заявил агентству представитель ЕС.