Սիրիացի վարձկանը BBC-ին պատմել է, թե ինչպես են իրեն խաբեությամբ բերել հայերի դեմ կռվելու
Սիրիացի վարձկան Աբդուլլահը (անունը փոխված է) BBC-ի արաբական ծառայությանը պատմել է, թե ինչպես է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից խաբեությամբ բերվել Ադրբեջան` հայերի դեմ կռվելու:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրատվամիջոցի հետ զրույցում վարձկանը նշել է, որ իրեն ու բազմաթիվ այլ սիրիացիների խոստացել են 2000 դոլար աշխատավարձ, սակայն չեն զգուշացրել, որ մասնակցելու են մարտական գործողություններին:
«Ես չգիտեի, որ մենք կռվելու ենք». ահա այս խոսքերով է Աբդուլլահը (անունը փոխված է) սկսել իր հարցազրույցը չաթում, որը հեշտ չէր, քանի որ պատասխանները շատ արագ էր ուղարկում՝ գտնվելով ադրբեջանական բանակի զինվորական ժողովում, այնպես էր գրում, որ հրամանատարներից ոչ ոք չտեսներ գրածը»,-ասված է հոդվածում:
Լրագրողը նշում է, որ Աբդուլլահը սիրիացի չվերապատրաստված հարյուրավոր անձանցից մեկն է (17-ից 30 տարեկան), ովքեր սեպտեմբերի 23-ից ուղարկվել են ադրբեջանական ուժերի կողքին կռվելու համար:
«Աբդուլլահը Սիրիայի հյուսիսում բնակվողներից է, որոնք ապրում են աղքատության մեջ և այդ պատճառով համաձայնվել է 2000 դոլար աշխատավարձի դիմաց գնալ Ադրբեջան: Ադբուլլահին ասել էին, որ այդ աշխատավարձի դիմաց պահելու են ռազմական կետերը, սակայն Սիրիայից դուրս գալուց անմիջապես հետո վերցրել են ունեցած գումարը, հեռախոսները, հագուստները, որպեսզի ինքնություն չբացահայտվի: Ավելի ուշ Աբդուլլահը կարողացել է հետ վերցնել հեռախոսն ընտանիքի հետ շփվելու համար, բայց այժմ վստահ չէ, որ նորից կտեսնի նրանց։ Աբդուլլահը նշել է, որ իրենց տեղափոխել են Թուրքիայի Այնթապի օդանավակայան, որտեղից՝ Ստամբուլ, ապա Ադրբեջանական ավիաուղիներով՝ Ադրբեջան ու միանգամից սահման։ Այդ ժամանակ, սակայն, դեռ պատերազմը չէր սկսվել, իսկ իրենք վարժանքներ չէին անցել»,-նշում է հոդվածագիրը:
Վարձկաններին հագցրել են ադրբեջանական բանակի համազգեստ, տվել Կալաշնիկով ինքնաձիգ։
«Երբ ավտոմեքենան կանգնել է, անակնկալ հայտնաբերել են, որ կրակի գծում են և անգամ չգիտեն, թե որտեղ է թշնամին։ Երբ մարտերը սկսեցին, մի երիտասարդ սկսեց լացել և ցանկացավ վերադառնալ, բայց այդ պահին արկ ընկավ և չորս 4 սիրիացի մահացան, 3-ն էլ վիրավորվեցին»,-ասել է Աբդուլլահը:
Աբդուլլահի խոսքով՝ միայն իրենց մոտ 10 սիրիացու մարմին կա, ևս 17-ը վիրավոր են, բայց բժշկական անհրաժեշտ օգնություն չի ցուցաբերվում։ Աբդուլլահը նաև ասել է, որ փորձել են իրենց հրամանատարին տեղյակ պահել, որ ուզում են հետ վերադառնալ, սակայն թույլ չեն տվել՝ սպառնալով երկար ժամանակով ազատազրկել, եթե առաջնագծում չկռվեն։
Սիրիացի վարձկան Աբդուլլահը (անունը փոխված է) BBC-ի արաբական ծառայությանը պատմել է, թե ինչպես է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից խաբեությամբ բերվել Ադրբեջան` հայերի դեմ կռվելու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրատվամիջոցի հետ զրույցում վարձկանը նշել է, որ իրեն ու բազմաթիվ այլ սիրիացիների խոստացել են 2000 դոլար աշխատավարձ, սակայն չեն զգուշացրել, որ մասնակցելու են մարտական գործողություններին:

Сирийский наемник рассказал ВВС, как их обманом привезли воевать против армян
Сирийский наемник Абдулла (имя изменено) рассказал арабской службе ВВС, как Турция и Азербайджан обманным путем привезли его в Азербайджан для борьбы с армянами. Как сообщает «Арменпресс», в беседе со СМИ наемник отметил, что ему и многим другим сирийцам обещали зарплату в размере 2000 долларов, но не предупредили, что они будут участвовать в боевых действиях.
««Я не знал, что мы будем сражаться»: этими словами Абдулла (имя изменено) начал интервью в чате, которое было непростым, так как он очень быстро отправлял ответы, находясь на военном собрании азербайджанской армии, писал так, чтобы ни один из командиров не видел, что он пишет», – говорится в статье.
Журналист отмечает, что Абдулла – один из сотен необученных сирийцев (от 17 до 30 лет), которых с 23 сентября отправили воевать вместе с азербайджанскими войсками.
«Абдулла – житель севера Сирии, где люди живут в бедности, и поэтому он согласился поехать в Азербайджан за зарплатой в 2000 долларов. Абдулле сказали, что за эту зарплату они должны будут охранять воинские части, но сразу после отъезда из Сирии у него забрали все его деньги, телефон и одежду, чтобы его личность не была раскрыта.
Позже Абдулла смог вернуть свой телефон, чтобы пообщаться со своей семьей, но теперь он не уверен, что увидит их снова. Абдулла отметил, что их доставили в аэропорт Айнтапа в Турции, откуда перевезли в Стамбул, затем на «Азербайджанских авиалиниях» в Азербайджан и сразу на границу. На тот момент, однако, война еще не началась, а их не проходили обучение», – говорится в статье.
Наемников одели в форму азербайджанской армии и дали автоматы Калашникова.
«Когда машина остановилась, они с удивлением обнаружили, что находятся на линии огня, и даже не знали, где находится противник. Когда начались боевые действия, один молодой человек заплакал и выразил желание вернуться домой, но в этот момент упал снаряд, и четыре сирийца были убиты, еще трое ранены», – сказал Абдулла.
По словам Абдуллы, у них еще 10 сирийских трупов, еще 17 из них ранены, но необходимая медицинская помощь не оказывается. Абдулла также сказал, что они пытались сообщить своему командиру, что хотят вернуться домой, но они не позволили этого, угрожая лишить их свободы их на длительный срок, если они не будут сражаться на передовой.