Նոր համաձայնագիր. Եվրահանձնաժողովը 30 մլն եվրո կհատկացնի Հայաստանին՝ Covid-19 համավարակի դիմակայման նպատակով
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ սեպտեմբերի 24-ի նիստում հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Covid-19 համավարակի դիմակայման Հայաստանի պայմանագիր» ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
Հարցը ներկայացրեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ նշելով, որ աջակցությունը 30 մլն եվրո ընդհանուր արժողության է, ամբողջ աջակցությունը տրամադրվելու է ուղղակի բյուջետային աջակցության տեսքով: Ընդ որում, դրա 80 տոկոսը (24 մլն եվրո) տրամադրվելու է միանվագ մասհանմամբ՝ առանց որևէ նախապայմանի:
Դրանից հետո մնացած 6 մլն եվրոն տրամադրվելու է համաձայնագրի հատուկ նախապայմաններում սահմանված նպատակների ապահովման արդյունքում:
Ծրագիրը նախատեսված է աջակցելու Հայաստանի՝ COVID-19-ի բռնկմանն ուղղված արձագանքին, և մեղմելու առողջապահական, սոցիալ-տնտեսական ոլորտներում համավարակի բացասական հետևանքները:
Ծրագրով նախատեսվում է Հայաստանում հարկային քաղաքականության բարելավում և առկա բացերի նվազեցմանն ուղղված ռազմավարական գործողությունների ծրագրի մշակում ու ընդունում:
Բյուջետային աջակցության ծրագրով նախատեսվում է նաև պլանավորման և բաշխման փուլերում հանրային ներդրումների առկա համակարգի բարելավում, մասնավորապես, հանրային ներդրումների ռազմավարական շրջանակի հստակեցում, ակնկալվող նախագծերի ընտրության, մշակման և գործարկման համակարգի ներդրում։
Ծրագիրը թիրախավորում է նաև առողջապահության համակարգի պատշաճ վերազինումը՝ COVID-19-ի առաջացրած ճգնաժամին և միջնաժամկետ հեռանկարում առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակներին դիմակայելունպատակով։
Ծրագրով նախատեսված է նաև օգնել Կառավարությանը աջակցելու խոցելի խմբերին և մասնավոր հատվածին՝ COVID-19-ի հետևանքների դիմակայման գործընթացում։
Մհեր Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ հիմա եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկում են ևս երկու ծրագիր, որոնց վերաբերյալ վերջնական պայմանավորվածությունները կներկայացնեն կառավարությանը մոտ ժամանակներս:

Евросоюз даст Армении 60 млн евро на антикризисные меры и реформу судов
Еврокомиссия выделит Армении 30 миллионов евро на антикризисную поддержку бюджета и еще столько же – на судебную реформу.
Соглашения с Евросоюзом были одобрены на заседании правительства 24 сентября. В обоих случаях средства будут выданы безвозмездно.
Как заявил вице-премьер Мгер Григорян, из 30 миллионов евро бюджетной поддержки 24 миллиона будут выданы немедленно, а остальные 6 – по итогам оценки эффективности расходования бюджета. Эти средства помогут восполнить брешь в бюджете, образовавшуюся из-за экономических последствий коронавирусной пандемии.
Вторые 30 миллионов выделяются на судебные реформы, в рамках которых Армения освоит лучшие европейские стандарты судебной работы, независимости и подотчетности судей.