Ադրբեջանցիների կողմից սահմանի հատումն ու զինծառայողի առևանգումն ահազանգող այլ սպառնալիքներ է պարունակում
ՀՀ դատախազությունից տեղեկանում ենք, որ Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանի՝ Ադրբեջանում հայտնվելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 1-ին մասով (մարդուն առևանգելը մի խումբ անձանց կողմից՝ նախնական համաձայնությամբ): Հարուցված քրեական գործն ուղարկվել է Քննչական կոմիտե:
Ստացվում է, որ զինծառայողի Ադրբեջանում հայտնվելու հիմնական վարկածը ադրբեջանցիների կողմից նրա առևանգումն է։
Առիթ ունեցել եմ տարբեր տեսանկյունից ներկայացնելու դիտարկումներս զինծառայողի Ադրբեջանում հայտնվելու, նրա կարգավիճակի, միջազգային իրավունքի, անվտանգության, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության մասին, սակայն այս դեպքում կփորձեմ թեմային այլ դիտանկյունից անդրադառնալ։
Ադրբեջանցիների կողմից սահմանի ապօրինի հատումն ու զինծառայողի առևանգումն իր մեջ ահազանգող այլ սպառնալիքներ է նաև պարունակում, հատկապես եթե նկատի ունենանք, որ մի քանի ամիս առաջ էլ, ադրբեջանցիների կողմից սահմանի հատման և դեպի մեր երկրի խորք ներթափանցելու մեկ դեպք էլ Արեգունի գյուղի ուղղությամբ էր արձանագրել։
Այդ ժամանակ խոսվում էր, որ նմանօրինակ մի դեպք էլ այդ ժամանակահատվածում տեղի էր ունեցել Արեգունու հարևան համայնքներից մեկի ուղղությամբ, որի մասին պաշտոնական պարզաբանում այդպես էլ չեղավ, այսպես ասեմ՝ չհերքվեց կամ չհաստատվեց։
Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում արձանագրված այս դեպքերը պետք է սթափեցնող ահազանգ լինեն։ Անվտանգային համակարգը սահմանային հատվածներում, բնակավայրերում պետք է առավել ուժեղացնել, ադրբեջական հետախուզությանը հակազդելու, մեր անվտանգությանը սպառնացող վտանգները չեզոքացնելու ուղղությամբ աշխատանքները պետք է բարձր մակարդակի հասցնել։

Незаконное пересечение азербайджанцами границы и похищение военнослужащего содержат в себе и другие угрозы
Прокуратура РА ранее сообщила, что по факту инцидента, связанного с оказавшимся на территории Азербайджана военнослужащим ВС Армении Гургеном Алавердяном, возбуждено уголовное дело по п.1 ч.2 ст. 131 (похищение человека, совершенное группой лиц по предварительному сговору) УК РА. Возбужденное дело направлено в Следственный комитет РА.
Получается, что основная версия, почему военнослужащий оказался в Азербайджане, – его похищение азербайджанцами.
У меня был повод с разных точек зрения представить свои наблюдения о том, как военнослужащий оказался в Азербайджане, о его статусе, международном праве, безопасности, миссии Международного комитета Красного Креста, однако в данном случае я попытаюсь обратиться к теме с другой точки зрения.
Незаконное пересечение азербайджанцами границы и похищение военнослужащего содержат в себе и другие угрозы, в частности, если учесть, что несколько месяцев назад был зафиксирован случай пересечения азербайджанцами границы и проникновения вглубь нашей страны – в направлении села Арегуни.
Тогда говорилось, что еще один подобный случай произошел в тот период в направлении одной из соседних с Арегуни общин, официальных разъяснений об этом так и не последовало, скажем так: сообщение не было опровергнуто или подтверждено.
Эти зафиксированные за последние несколько месяцев случаи должны быть отрезвляющим сигналом. Систему безопасности на пограничных участках, в населенных пунктах нужно еще более усилить, работы по противодействию азербайджанской разведке, нейтрализации угроз нашей безопасности должны быть доведены до высокого уровня.