Հայտնի են դարձել այն հիվանդությունները, որոնք անհամատեղելի են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման հետ
Բժիշկ-իմունաբան Վլադիսլավ Ժեմչուգովը թվարկել Է այն հիվանդությունները, որոնց դեպքում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը բացարձակապես հակացուցված Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրում Է «Վեչերնայա Մոսկվան»:
Դրանց թվում մասնագետը նշել Է այն հիվանդությունները, որոնք կապված են իմունոդեպրեսիվ պատրաստուկների ներանցման հետ, օրինակ՝ ուռուցքաբանականները:
«Եթե կա բուժում, ապա այն ուղեկցվում Է իմունոդեպրեսիայով: Ստացվում Է՝ մի կողմից առկա Է ցուցումը, իսկ մյուս կողմից, ընդհակառակը, հակացուցումը»,-պարզաբանել Է Ժեմչուգովը:
Բժիշկը հիշեցրել Է, որ այն բոլոր հարցերը, որոնք կապված են պատվաստման հետ, պետք Է լուծի բուժող բժիշկը:
Բացի այդ, Ժեմչուգովը նշել Է, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստումը հակացուցված Է բորբոքային և աուտոիմունային հիվանդությունների, արյան համակարգային հիվանդությունների, ինչպես նաև գայլախտի դեպքում:
Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունն օգոստոսին գրանցել Է կորոնավիրուսի դեմ աշխարհում առաջին պատվաստանյութը, որը մշակվել Է Գամալեյայի անվան համաճարակաբանության և մանրԷաբանության ազգային հետազոտական կենտրոնում (ՀՄԱՀԿ)՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (ՌՈւՆՀ) հետ համատեղ:
Այն ստացել Է «Արբանյակ-V» անվանումը: Ավելի վաղ Մոսկվայի քաղաքապետի սոցիալական զարգացման հարցի գծով տեղակալ Անաստասյա Ռակովան հայտնել Է, որ սեպտեմբերի 9-ին մայրաքաղաքում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում Է սկսվել պատրաստուկի հետգրանցումային հետազոտության շրջանակներում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Названы болезни, несовместимые с прививкой от коронавируса
Врач-иммунолог Владислав Жемчугов перечислил заболевания, при которых вакцинация от коронавируса абсолютно противопоказана. Как сообщает РИА «Новости», об этом пишет «Вечерняя Москва».
Среди них специалист отметил болезни, связанные с вводом иммунодепрессивных препаратов, например, онкологические.
«Если есть лечение, то оно сопровождается иммунодепрессией. Получается, с одной стороны есть показание, а с другой, наоборот, противопоказание», – пояснил Жемчугов.
Медик напомнил, что все вопросы, связанные с вакцинацией, должен решать лечащий врач.
Кроме того, Жемчугов отнес к абсолютному противопоказанию к вакцинации от COVID-19 воспалительные и аутоиммунные заболевания, системные заболевания крови, а также красную волчанку.
Минздрав России в августе зарегистрировал первую в мире вакцину для профилактики коронавирусной инфекции. Препарат разработали в НИЦЭМ имени Гамалеи, его производят совместно с Российским фондом прямых инвестиций.
Ранее заместитель мэра Москвы по вопросам социального развития Анастасия Ракова сообщила, что в среду в столице началась вакцинация от коронавируса в рамках пострегистрационного исследования вакцины.