Ռեկորդային թվով թեստավորում մեկ օրում. աճը պայմանավորված է ուսուցիչների թեստավորումներով
Հայաստանում վերջին 24 ժամում արվել է համավարակի սկզբից մինչև օրս ռեկորդային՝ 3518 թեստավորում . թեստերի նման մեծ թիվը պայմանավորված է նաև նրանով, որ դպրոցներում դասերի մեկնարկին ընդառաջ թեստավորում են անցնում ուսուցիչները:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում թեստավորումների նման մեծ թիվը սրանով պայմանավորեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը վկայում է, որ ամենամեծ թվով թեստավորումները մինչև այժմ եղել են օրական 1864, 1038, 2329, 2166, 2363, 1892: «Թեստավորումների թվի ավելացումը պայմանավորված է նաև նրանով, որ ուսուցիչներն են թեստավորվում: Պետք է հասցնեն մինչև դասերի սկսվելը թեստավորվել»,-ասաց խոսնակը:
Թե օրական քանի ուսուցիչ է թեստավորվում, կախված է նրանից, թե քանի հոգի է անհրաժեշտ թերթիկով այցելում պոլիկլինիկա: Կան ռիսկային խմբում ուսուցիչներ, որոնք չեն գնալու աշխատանքի: Թեստավորումը ուսուցիչների համար ֆինանսական ծախս չի առաջացնի, անվճար է:
Ի դեպ, արդեն մի քանի օր է, ինչ թեստավորում է իրականացվում նաև հայկական արտադրության թեստերով: Զուգահեռ արվում է նաև խոցելի խմբերի՝ քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց թեստավորում:
Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում, նախնական և միջին մասնագիտական հաստատություններում, երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի դպրոցներում դասերը կվերսկսվեն սեպտեմբերի 15-ից:
Հայաստանում սեպտեմբերի 9-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 45152 դեպք, որոնցից 41023-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 2945 պացիենտ: Վերջին 24 ժամում արվել է 3518 թեստավորում, իսկ ընդհանուր առմամբ` 224559 թեստավորում: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 905 դեպք:
Հայաստանում վերջին 24 ժամում արվել է համավարակի սկզբից մինչև օրս ռեկորդային՝ 3518 թեստավորում . թեստերի նման մեծ թիվը պայմանավորված է նաև նրանով, որ դպրոցներում դասերի մեկնարկին ընդառաջ թեստավորում են անցնում ուսուցիչները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում թեստավորումների նման մեծ թիվը սրանով պայմանավորեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:

Рекордное количество тестов за день: рост обусловлен тестированием учителей
За последние сутки в Армении было проведено рекордное количество тестов – 3 518. Такое количество тестов обусловлено и тем, что перед началом занятий в школах тестирование проходят учителя. В беседе с «Арменпресс» это объяснила пресс-секретарь Министерства здравоохранения Армении Алина Никогосян.
Согласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, наибольшее количество ежедневных тестов было – 1864, 1038, 2329, 2166, 2363, 1892.
«Увеличение числа тестов обусловлено также и тем, что тестируются учителя. Нужно успеть до начала занятий пройти тестирование», – сказала пресс-секретарь.
Сколько учителей тестируется за день, зависит от их посещения поликлиники с направлением. Есть учителя из групп риска, которые не выйдут на работу. Тестирование не потребует финансовых расходов, для учителей оно бесплатное.
Кстати, тестирование проводится уже несколько дней и тестами армянского производства. Параллельно проводится и тестирование лиц из групп риска – людей с хроническими заболеваниями.
Занятия в средних школах, начальных и средних профессиональных школах, музыкальных, художественных и художественных школах в Армении возобновятся с 15 сентября.
В Армении по состоянию на 9 сентября всего подтверждено 45 152 случая COVID-19, 41 023 из которых выздоровели. На данный момент фактическое лечение от COVID-19 получают 2 945 пациентов. За последние сутки проведено 3 518 тестов, а в общем счете 224 559. В общей сложности в Армении по причине COVID-19 зарегистрировано 905 летальных исходов.