Ճապոնիայի ԱԳ նախկին նախարար Կիսիդան մասնակցելու է վարչապետի ընտրություններին
Ճապոնիայի նախկին արտգործնախարար Ֆումիո Կիսիդան, որն այժմ զբաղեցնում Է Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության քաղաքական խորհրդի ղեկավարի պաշտոնը, պաշտոնապես հայտարարել Է կուսակցության ղեկավարի ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու մտադրության վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Կիոդո» գործակալությունը:
«Ցանկանում եմ իմ թեկնածությունն առաջադրել կուսակցության նախագահի ընտրություններում: Ցանկանում եմ իմ ողջ ուժերը ներդնել երկրի համար, ժողովրդի համար»,-ասել Է Կիսիդան՝ ելույթ ունենալով իր խմբակցության նիստում:
Ինչպես սպասվում Է, սեպտեմբերի 1-ին պաշտոնապես իր թեկնածությունը կառաջադրի նաեւ պաշտպանության նախկին նախարար Սիգերու Իսիբան: Հասարակական կարծիքի տարբեր հարցումների համաձայն, նա, ինչպես նաեւ պաշտպանության նախարարը՝ արտաքին գործերի նախկին նախարար Տարո Կոնոն, առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող դեմքերն են հայրենակիցների շրջանում:
Միեւնույն ժամանակ ԼԴԿ-ի երեք ազդեցիկ խմբակցությունները, որոնցից մեկն ամենաբազմանդամն Է, հայտարարել են նախարարների կաբինետի ներկայիս գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգիին՝ պաշտոնից հեռացող վարչապետ Սինձո Աբեի աջ ձեռքին, աջակցելու մասին: Ինչպես սպասվում Է, նա իր առաջադրման մասին պաշտոնապես կհայտարարի սեպտեմբերի 2-ին:
Վարչապետ Սինձո Աբեն օգոստոսի 28-ին պաշտոնապես հայտարարել Է առողջական վիճակի պատճառով պաշտոնից հեռանալու իր ցանկության մասին: Նրան ախտորոշել են խոցային կոլիտ՝ հաստ աղիի լորձաթաղանթի խրոնիկական բորբոքում, որն ուղեկցվում Է սաստիկ ցավերով: Այդ հիվանդությունը նրա պաշտոնաթողության պատճառն Էր դարձել նաեւ 2007 թվականին՝ առաջին ժամկետով վարչապետ ընտրվելուց մեկ տարի անց:
Սակայն դրանից հետո նրա վիճակը հաջողվել Է կայունացնել, եւ 2012 թվականին նա կրկին դարձել Է վարչապետ: Այդ պաշտոնում նրա գտնվելու ժամկետը գերազանցել Է 2799 օրը, ինչը դարձել Է Ճապոնիայի քաղաքական գործիչների շրջանում այդ պաշտոնում անընդմեջ ծառայության ամենաերկար ժամկետը: Ընդ որում՝ Աբեն իր պաշտոնում կմնա մինչեւ Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նոր ղեկավարի ընտրությունները, որը կդառնա նաեւ նախարարների կաբինետի նոր ղեկավարը: Ինչպես սպասվում Է, ընտրությունները կանցկացվեն սեպտեմբերի կեսերին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Экс-глава МИД Японии Кисида будет участвовать в выборах премьер-министра
Экс-министр иностранных дел Японии Фумио Кисида, сейчас занимающий пост главы политического совета Либерально-демократической партии, официально заявил о намерении выдвинуть свою кандидатуру на выборах главы партии. Об этом сообщило агентство «Киодо».
«Хочу выдвинуть свою кандидатуру на выборах председателя партии. Хочу приложить все свои силы для страны, для народа», – сказал Кисида на заседании своей фракции.
Как ожидается, во вторник свою кандидатуру официально выставит и бывший министр обороны Сигэру Исиба. По различным опросам общественного мнения именно он, а также министр обороны, бывший министр иностранных дел Таро Коно являются наиболее популярными фигурами у соотечественников. В то же время три влиятельных фракции ЛДП, одна из которых является самой многочисленной, заявили о поддержке нынешнего генерального секретаря кабинета министров Ёсихидэ Суги – правой руки уходящего в отставку премьер-министра Синдзо Абэ. Как ожидается, он официально объявит о своем выдвижении в среду.
Премьер-министр Синдзо Абэ в пятницу официально заявил о своем желании уйти в отставку по состоянию здоровья. У Синдзо Абэ язвенный колит – хроническое воспаление слизистой оболочки толстой кишки, сопровождается сильными болями. Это заболевание послужило причиной его отставки в 2007 году через год после избрания премьер-министром. Однако затем его состояние удалось стабилизировать, и в 2012 году он вновь стал премьер-министром страны. Срок его пребывания на посту 24 августа превысил 2799 дней, что стало самым длинным периодом среди японских премьер-министров.
При этом Абэ остался на своем посту до выборов нового главы Либерально-демократической партии, который станет и новым главой кабинета министров. Как ожидается, выборы пройдут в середине сентября.