Պետության կորստից 100 տարի անց. արդյոք կկրկնվի՞ պատմությունը
Սևրի պայմանագրի ստորագրումից անցել է 100 տարի։ Այդ փաստաթղթի մասին մեզանում հիմնականում հուզական գնահատականներ են հնչում (հատուկենտ ողջամիտ տեսակետները գրեթե չեն նկատվում հուզառատ ծովում)։ Հուզականության մեջ ոմանք մեր ողբերգության համար մեղադրում են Անտանտի երկրներին, իսկ մյուսները՝ բոլշևիկներին։ Լավագույն գնահատականը, սակայն, արդյունքն է։
Ա. Սևրի պայմանագրին հաջորդեց Ալեքսանդրապոլի խայտառակագույն ու կապիտուլյացիոն պայմանագիրը։
Բ. Սևրի պայմանագիրը ստորագրվեց 1920 թվականի օգոստոսի 10–ին, որից ամիսներ անց Հայաստանի Հանրապետությունը դադարեցրեց իր գոյությունը։
Սրանք են «չոր» արդյունքները, որոնք առանց թաց աչքերի հնարավոր չէ արձանագրել։
Մեզ համար որպես դաս անհրաժեշտ է կարդալ Սևրի պայմանագրի տողատակերը և հասկանալ ենթատեքստը, այլապես կմնանք տեքստի արբեցուցիչ ազդեցության տակ ու ոչ մի ճիշտ հետևություն չենք անի։
Եվ այսպես, ի՞նչ կա չգրված Սևրի պայմանագրում՝
1. միջազգային հարաբերություններում կարևորը ոչ թե պայմանագրերն են, այլ ուժերի հաշվեկշիռը,
2. քո երկրի սահմանները սկսում և ավարտվում են այնտեղ, որտեղ կանգնած են քո զինվորները, և որոնք դու կարող ես ինքնուրույն պաշտպանել՝ ձգտելով ունենալ նաև փոխադարձ շահի վրա հիմնված դաշնակցային հարաբերություններ այլ երկրների հետ,
3. միջազգային դայակներին ապավինելով և թղթերի վրա գրածով ուրախանալով քաղաքական պատրանքների մեջ ընկնելը մահացու հետևանքների կարող է հանգեցնել,
4. պետության կորստի ու վատ կյանքի համար պետք է մեղավորներ փնտրել ներսում, այլ ոչ թե անիծել սև բախտը և չտեսնել սեփական հիմարության արդյունքները,
5. աշխարհաքաղաքական գործընթացներում խոշորների ձեռքի խաղալիք դառնալով և արտաքին կողմնորոշումների քաղաքականություն վարելով՝ ոտատակ ես ընկնում և ի վերջո տաշեղի պես դեն նետվում,
6. «Առանց Ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի» բանաձևը քարոզողները Սևրի պայմանագրից սխալ հետևություն են արել, վտանգ են ներկայացնում ՀՀ–ի համար ու ոչ մի բան չեն հասկանում միջազգային հարաբերություններից,
7. «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» կարգախոսը և Սևրի պայմանագրի տեքստը հաճելի են ականջի ու նույնքան վտանգավոր պետության համար։
Հիմա 1920 թվի պատմությունը կրկնվելու հավանականությունը մեծացել է։ Ապաշնորհ կառավարումն ու ամբոխավարությունը խժռում են Հայաստանը և Արցախը։
Հուսահատ փորձեր են արվում վերականգնելու համար հայ–ռուսական հարաբերությունները, սակայն մինչև «դասակարգային» հակասությունները պաշտոնական Երևանի ու Մոսկվայի միջև չվերանան, մինչև Հայաստանի ներսում թույնի ու ատելության մթնոլորտը չփոխվի, մինչև կառավարող նոր էլիտա չունենանք, դատապարտված ենք լինելու Սևրի հետևանքները վերապրել, ինչը ոչ մի կերպ չի կարելի թույլ տալ։

100 лет спустя после потери государства: повторится ли история?
С момента подписания Севрского договора прошло 100 лет. В связи с данным документом у нас в основном звучат эмоциональные оценки (редкие разумные точки зрения практически утопают в море эмоций). В порыве эмоций одни обвиняют в нашей трагедии страны Антанты, а другие – большевиков. Однако наилучшей оценкой является результат.
А. За Севрским договором последовал позорнейший и капитуляционный Александропольский договор.
Б. Севрский договор был подписан 10 августа 1920 года, а несколько месяцев спустя Республика Армения перестала существовать.
Таковы «сухие» результаты, которые невозможно констатировать, не прослезившись.
В качестве исторического урока нам нужно прочитать то, что было написано между строк Севрского договора, и понять его подтекст, иначе мы останемся под опьяняющим воздействием этого текста и не сделаем каких-либо правильных выводов.
Итак, что есть в Севрском договоре из того, что не было прописано:
1. в международных отношениях важными являются не договора, а соотношение сил,
2. границы твоей страны начинаются и заканчиваются там, где стоят твои солдаты и которые ты в состоянии самостоятельно защитить, стремясь обладать также с другими странами союзническими отношениями, основанными на взаимных интересах,
3. предаваться политическим иллюзиям, полагаясь на международных нянек и радуясь написанному на бумаге, чревато фатальными последствиями,
4. виновных в потере государства и в плохой жизни нужно искать внутри страны, а не проклинать черную судьбу и не замечать последствий собственной глупости,
5. становясь в геополитических процессах игрушкой в руках сильных мира сего и ведя политику внешних ориентаций, ты начинаешь путаться у них под ногами, а в конце оказываешься выброшенным, подобно расходному материалу,
6. пропагандирующие формулу «Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений Армения не обладает перспективой обеспечения безопасности, экономического развития и улучшения демографического положения» сделали из Севрского договора неправильные выводы, представляют угрозу для РА и не разбираются в международных отношениях,
7. Лозунг «Арцах – это Армения, и точка» и текст Севрского договора ласкают слух, но опасны для государства.
Сейчас вероятность повторения истории 1920-го повысилась. Бездарное управление и охлократия пожирают Армению и Арцах.
Предпринимаются отчаянные попытки восстановить армяно-российские отношения, но, пока не будут устранены «классовые» противоречия между официальными Ереваном и Москвой, пока не будет преодолена атмосфера яда и ненависти внутри Армении, пока не будем обладать новой правящей элитой, мы будем обречены переживать последствия Севрского договора, чего нельзя допускать ни в коем случае.