Օգոստոսի 5-ից Ադրբեջանում մեղմացվում է հատուկ կարանտինային ռեժիմը
Ադրբեջանում օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 06:00-ից, մեղմացվում է հատուկ կարանտինային ռեժիմը: Որոշումն ընդունվել է օգոստոսի 3-ին, երկրի կառավարությանը կից գործող օպերատիվ շտաբի կողմից, գրում է minval.az կայքը:
Որոշման համաձայն` 2020թվականի օգոստոսի 5-ի ժամը 06:00-ից հատուկ կարանտինային գոտում գտնվող քաղաքներում և շրջաններում չեղարկվում է հեռախոսային SMS հաղորդագրությունների և ծառայողական վկայականների միջոցով տնից դուրս գալու համակարգը:
Այսօրվանից թույլատրվում է այցելել նաև լողափեր` Էկոլոգիայի և բնական ռեսուրսների նախարարության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Բաքու քաղաքի գործադիր իշխանության սահմանած կանոնների շրջանակում:
Միևնույն ժամանակ, մինչև օգոստոսի 31-ը՝ ժամը 00:00-ն, հատուկ կարանտինային ռեժիմը կշարունակի պահպանվել Բաքու, Ջալիլաբադ, Գյանջա (Գանձակ), Մասալը, Մինգեչաուր, Սումգայիթ, Եվլախ քաղաքներում, Աբշերոնի, Բարդայի, Գորանբոյի, Գյոյգյոլի, Խաչմազի և Սալյանի շրջաններում:
Ադրբեջանում, վերջին տվյալներով, գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման 32 910 դեպք, վարակման հետևանքով մահացել է 473 մարդ:
Որոշման համաձայն` 2020 թվականի օգոստոսի 5-ի ժամը 06:00-ից հատուկ կարանտինային գոտում գտնվող քաղաքներում և շրջաններում չեղարկվում է հեռախոսային SMS հաղորդագրությունների և ծառայողական վկայականների միջոցով տնից դուրս գալու համակարգը:

С 5 августа в Азербайджане смягчается особый карантинный режим
В Азербайджане с 06:00 5 августа смягчается особый карантинный режим. Такое решение принял 3 августа Оперштаб при Кабмине Азербайджана, сообщают местные СМИ.
Согласно решению, с 06:00 5 августа 2020 года в городах и районах, входящих в особую карантинную зону, отменяется система выхода из дома посредством СМС-разрешений, служебных удостоверений и портала «icaze.e-gov.az».
Согласно решению, с 5 августа разрешается посещение пляжей по всей стране в рамках правил, установленных Министерством экологии и природных ресурсов, Министерством по чрезвычайным ситуациям и Исполнительной властью города Баку в соответствии с требованиями карантинного режима.
При этом до 00:00 31 августа особый карантинный режим будет действовать в городах Баку, Джалилабад, Гянджа, Масаллы, Мингячевир, Сумгайыт, Евлах, в Абшеронском, Бардинском, Геранбойском, Гёйгёльском, Хачмазском и Сальянском районах.