Գագիկ Մելիքյան. «ՀԱԿ–ը երբ ուզում է, մտնում է, երբ ուզում է, դուրս է գալիս Ազատության հրապարակից»
–Հայ ազգային կոնգրեսի ապրիլի 8–ի հանրահավաքը կլինի հերթականը։ Հանրահավաքից շրջադարձային որևէ լուրջ առաջարկություն, որևէ լուրջ քայլ ես չեմ սպասում,–«Հենարան» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը։
Ինչ վերաբերում է Ազատության հրապարակ ՀԱԿ–ի մտնել–չմտնելուն, Գ. Մելիքյանն ընդգծել է, որ չի կարծում, թե այս հրապարակը դարձել է մի չափանիշ, որի «գրավելը կամ ծանր մարտական գործողություններից հետո նվաճելը լուրջ փոփոխություն կարող է առաջացնել ընդդիմադիր դաշտում».
–Որևէ մեկը Ազատության հրապարակը ծանր մարտական զենքերով չի էլ պաշտպանում։ Մեր ժողովուրդը միշտ էլ, երբ ցանկացել է, Ազատության հրապարակ մտնում և դուրս է գալիս։ Ո՞վ է նրանց արգելում Ազատության հրապարակ մտնել կամ դուրս գալ։ Արգելելու որևէ խնդիր չկա, եթե դրանք իրենց մեջ հակաօրինական քայլեր չեն պարունակում։ Երբ ուզում են, մտնում են, երբ ուզում են, դուրս են գալիս, ո՞վ է արգելում ՀԱԿ–ին,–ասել է նա։

Никто не запрещает АНК вступать на площадь Свободы – Гагик Меликян
«Сегодняшний митинг Армянского национального конгресса будет очередным. Каких-либо серьезных переломных предложений или действий я не ожидаю», - заявил на встрече с журналистами в пресс-клубе «Энаран» депутат парламентской фракции РПА Гагик Меликян.
Что касается вступления участников митинга на площадь Свободы, то Меликян подчеркнул, что не думает, что «захват или вступление на площадь после тяжелых боевых действий может привести к серьезным изменениям в оппозиционном лагере».
«Никто и не обороняет площадь Свободы тяжелым боевым оружием.При желании наш народ всегда вступал на нее. Никто не запрещает им вступать туда. Нет задачи запрещать, если, конечно, при этом не имеют место противозаконные действия. АНК при желании вступает на площадь Свободы и выходит оттуда. Никто не запрещает им этого».
«Никто и не обороняет площадь Свободы тяжелым боевым оружием. При желании наш народ всегда вступал на нее. Никто не запрещает им вступать туда. Нет задачи запрещать, если, конечно, при этом не имеют место противозаконные действия. АНК при желании вступает на площадь Свободы и выходит оттуда. Никто не запрещает им этого».