Ֆիլիպինների հյուսիսում բարձրախտածին թռչնագրիպ Է հայտնաբերվել
Ֆիլիպինների գյուղատնտեսության դեպարտամենտը հայտնել Է երկրի հյուսիսի Պամպանգա նահանգում H5N6 բարձրախտածին թռչնագրիպ հայտնաբերելու մասին. դրա տարածման դեմ պայքարելու համար իշխանությունները ոչնչացրել են գրեթե 39 հազար հավ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է CNN Philippines հեռուստաալիքը:
Հաղորդվում Է, որ թռչնագրիպի օջախը հայտնաբերվել Է Սան-Լուիսի շրջանի ֆերմայում: Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ 2017 թվականին նույնպես իշխանությունները թռչնագրիպ Էին հայտնաբերել Պամպանգա և Նուևա-Էսիխա նահանգներում, այն ժամանակ դրա փոխանցումներ մարդուն չեն գրանցվել:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ թռչնագրիպը թռչունների վարակիչ վիրուսային հիվանդություն Է, որը հաճախ ընթանում Է առանց ախտանշանների: Առանձին դեպքերում վիրուսը կարող Է հաղթահարել տեսակային արգելքը և հիվանդություն կամ անախտանիշ վարակումներ առաջացնել մարդկանց ու կենդանիների մոտ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

На севере Филиппин обнаружили высокопатогенный птичий грипп
Департамент сельского хозяйства Филиппин сообщил об обнаружении высокопатогенного птичьего гриппа H5N6 в провинции Пампанга на севере страны, для борьбы с его распространением власти уничтожили почти 39 тысяч кур. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает телеканал «CNN Philippines».
Сообщается, что очаг птичьего гриппа был обнаружен на ферме в районе Сан-Луис. По данным телеканала, в 2017 году власти также сообщали об очаге птичьего гриппа в провинциях Пампанга и Нуэва-Эсиха, тогда случаи его переноса на человека зарегистрированы не были.
По данным Всемирной организации здравоохранения, птичий грипп является инфекционным вирусным заболеванием птиц, часто протекающим без очевидных симптомов. В некоторых случаях вирус может преодолевать видовой барьер и вызывать болезнь или бессимптомные инфекции у людей и животных.