Սոցիոլոգ. «Հայաստանում ծնելիության մակարդակը կրճտվել է 2 անգամ»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը նշել է, որ մենք կրճատվող ազգերի թվին ենք պատկանում։
–Հայաստանում ծնելիության մակարդակը կրճտվել է 2 անգամ՝ 80 հազարից հասնելով 40 հազարի, որը շատ լուրջ խնդիր է,–ասել է Ա. Ադիբեկյանը։
Նրա խոսքերով՝ Հայստանում ընտանիքների 60%–ը նուկլյար են, այսինքն բջիջային՝ ամուսիններ և երեխաներ, մոտ 30%–ը՝ երկսերունդ, բազմասերունդ են և 10%–ից պակասը ոչ լրիվ ընտանիքներ են՝ կամ հայրը չկա, կամ մայրը, կամ երեխաներ չունեն։
Ըստ սոցիոլոգի՝ հասարակության կարևորագույն խնդիրներից մեկը կանանց ավելի ծավալային ներգրավվումն է հասարակության մեջ, քանի որ մեզ մոտ տղամարդկանց քանակը կրճատվել է՝ 51–52%–ից նվազել է 46–47%–ի, ու այդ թիվը գնալով նվազելու է։

Социолог: «Уровень рождаемости в Армении сократился вдвое»
На сегодняшней встрече с журналистами директор центра социологических исследований «Социометр» Агарон Адибекян отметил, что мы принадлежим к числу сокращающихся наций.
«Уровень рождаемости в Армении сократился вдвое, с 80 тысяч снизившись до 40 тысяч, что является довольно серьезной проблемой», - заявил Адибекян.
По его словам, 60% семей в Армении нуклеарные, то есть, простые, однопоколенные, состоящие из родителей и детей, около 30% - двупоколенные и многопоколенные, а менее 10% - неполные семьи, в которых нет либо отца, либо матери, либо у супружеской пары нет детей.
По словам социолога, важнейшей общественной задачей является более массовое вовлечение женщин в общество, поскольку у нас число мужчин сократилось, с 51-52% снизившись до 46-47%, причем эта цифра продолжит сокращаться.