Իշխանությունները պատրաստ են երկխոսության
Մարտի 17–ին ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարեց, որ Ազատության հրապարակ ցուցարարների մուտք գործելը իշխանություն–հասարակություն կայացած գործարք է, և ավելացրեց՝ եթե անգամ դա գործարք է, դա քաղաքական գործարք է:
Այս ընթացքում իշխանություններն ընդհանրապես շփումներ ունեցե՞լ են ՀԱԿ–ի և հատկապես Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հետ։ Մեր այս հարցին ի պատասխան ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Է. Շարմազանովն ընդգծել է, որ ինքը ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակը չէ և այդ հարցով պետք է դիմել Սերժ Սարգսյանի խոսնակ Արմեն Արզումանյանին, իսկ որպես կուսակցության մամուլի խոսնակ նա նշել է.
–Կուսակցությունն արդեն 3 տարի է մամուլի ակումբներում, տարբեր կայքերով, տաբեր լրատվամիջոցներով՝ հեռուստաընկերություններով և ռադիոընկերություններով, նորմալ բանավեճի է գնում քաղաքական բոլոր ուժերի հետ։ Եթե դա կարելի է երկխոսություն համարել, համարեք։
Է. Շարմազանովը նաև ավելացրել է, որ իշխանությունները միշտ էլ պատրաստ են եղել երկխոսության, ինչի վառ ապացույցն էլ քաղաքական ուժերի առաջնորդների հետ Սերժ Սարգսյանի հրավիրած խորհրդակցությունները։
–Երկխոսելը չի նշանակում, որ եթե քաղաքական ուժերը երկխոսում են, ուրեմն պետք է բոլորը լինեն նույն ճամբարում կամ որևէ խնդիր չունենան,–նշել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակը՝ ավելացնելով, որ այդ երկխոսության օրակակարգը պետք է ձևավորեն քաղաքական բոլոր ուժերը՝ իշխանության գլխավորությամբ.
–Իշխանություններն ապրիլի 9–ից սկսած հասարակության հետ միշտ պատրաստ են եղել երկխոսության, գնացել են երկխոսության այն բոլոր քաղաքական ուժերի հետ, ովքեր կոնկրետ ասելիք ունեն, այլ ոչ թե օդում են խոսում, վերջնագրեր ներկայացնում կամ էլ միայն անհարկի քննադատում են։

Власти готовы к диалогу
17 марта лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян заявил, что вступление демонстрантов на площадь Свободы – это состоявшаяся между властями и обществом сделка, добавив при этом, что даже если это сделка, то она политическая.
На вопрос корреспондента «7or» о том, вступали ли с тех пор власти в диалог с АНК  и, особенно, с Левоном Тер-Петросяном, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов отметил, что он не является пресс-секретарем президента РА и с этим вопросом следует обращаться к пресс-секретарю Сержа Саргсяна Армену Арзуманяну, а как пресс-секретарь партии, он заявил:
«Вот уже 3 года, как представители партии нормально дискутируют со всеми политическими силами в пресс-клубах, через разные сайты и средства массовой информации, телеканалы и радиостанции. Если это можно назвать диалогом, то считайте так».
Э. Шармазанов также добавил, что власти всегда были готовы к диалогу, доказательством чему являются совещания Сержа Саргсяна с лидерами политических сил.
«Если политические силы вступают в диалог, то это не значит, что они являются представителями одного лагеря или, что у них нет разногласий», - отметил пресс-секретарь РПА, добавив, что повестку этого диалога должны сформировать все политические силы, во главе с властью.
«Начиная с 9-го апреля власти всегда были готовы к диалогу, пошли на диалог со всеми теми политическими силами, которым было что сказать, а не с теми, которые делают голословные заявления, выдвигают ультиматумы или лишь неуместно критикуют».