Իտալիան արգելել է ԵՄ անդամ չհանդիսացող 13 երկրից, այդ թվում՝ Հայաստանից ժամանածների մուտքը երկիր
Իտալիայի իշխանությունները կորոնավիրուսի համաճարակային վատ իրավիճակով պայմանավորված՝ ժամանակավորապես արգելել են ԵՄ անդամ չհանդիսացող 13 երկրից ժամանողների մուտքը երկիր: Համապատասխան հրամանագիրը հուլիսի 9-ին ստորագրել է Իտալիայի առողջապահության նախարար Ռոբերտո Սպերանցան, գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը:
«Առողջապահության նախարար Ռոբերտո Սպերանցան տրանսպորտի և արտաքին գործերի նախարարությունների հետ համաձայնությամբ հրամայել է արգելել մուտքը (անգամ տարանցիկ նպատակով) այն մարդկանց համար, որոնք վերջին 14 օրվա ընթացքում եղել են Հայաստանում, Բահրեյնում, Բանգլադեշում, Բրազիլիայում, Բոսնիա և Հերցոգովինայում, Չիլիում, Քուվեյթում, Հյուսիսային Մակեդոնիայում, Մոլդովայում, Օմանում, Պանամայում, Պերուում և Դոմինիկյան Հանրապետությունում:Իտալիայի իշխանությունների որոշումը պայմանավորված է սանիտարական անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակը պահելու նպատակով»,-ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրությունում:
Դրանում նաև ասված է նաև, որ դադարեցվել է ուղղակի և անուղղակի ավիահաղորդակցությունը նշված երկրների հետ, որոնցից ոչ մեկը ներառված չէ ԵՄ այսպես կոչված «կանաչ ցուցակում»:
«Առողջապահության նախարար Ռոբերտո Սպերանցան տրանսպորտի և արտաքին գործերի նախարարությունների հետ համաձայնությամբ հրամայել է արգելել մուտքը (անգամ տարանցիկ նպատակով) այն մարդկանց համար, որոնք վերջին 14 օրվա ընթացքում եղել են Հայաստանում, Բահրեյնում, Բանգլադեշում, Բրազիլիայում, Բոսնիա և Հերցոգովինայում, Չիլիում, Քուվեյթում, Հյուսիսային Մակեդոնիայում, Մոլդովայում, Օմանում, Պանամայում, Պերուում և Դոմինիկյան Հանրապետությունում: Իտալիայի իշխանությունների որոշումը պայմանավորված է սանիտարական անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակը պահելու նպատակով»,-ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրությունում:

Италия запретила въезд из 13 не входящих в ЕС стран, в том числе из Армении
Власти Италии временно запретили въезд в республику из 13 стран, не входящих в ЕС, из-за опасности распространения коронавируса. Соответствующее распоряжение подписал в четверг глава итальянского Минздрава Роберто Сперанца, сообщает ТАСС.
«Министр здравоохранения Роберто Сперанца по согласованию с министерствами иностранных дел и транспорта постановил запретить въезд, даже транзитный, для людей, которые в последние 14 дней бывали в Армении, Бахрейне, Бангладеш, Бразилии, Боснии и Герцеговине, Чили, Кувейте, Северной Македонии, Молдавии, Омане, Панаме, Перу, Доминиканской Республике, с целью обеспечения должного уровня санитарной безопасности», – говорится в распространенном заявлении министерства.
Там также указывается, что приостановлено прямое и непрямое авиасообщение с указанными странами. Ни одна из этих стран не входит в так называемый зеленый список ЕС.
Любой въезжающий иностранец, как и итальянцы, возвращающиеся из-за рубежа, обязаны проходить 2-недельный карантин. Он распространяется и на граждан 14 стран из европейского зеленого списка. Беспрепятственно границы Италии открыты только для граждан государств Шенгенской зоны. С большинством стран вне зоны Шенгена не восстановлено регулярное авиасообщение.
В Италии после пика вспышки вызываемого новым коронавирусом заболевания в марте и апреле в результате почти двухмесячного карантина удалось остановить волну заражений. Сейчас суточный прирост новых случаев держится на уровне около 200. Всего с начала пандемии число инфицированных в республике превысило 242 тыс. человек, из которых почти 35 тыс. умерли.