Ֆրանսիայում ուղևորները ծեծելով սպանել են ավտոբուսի վարորդին, որը պահանջել է դիմակ դնել
Ֆրանսիայում մի խումբ ուղևորներ ծեծել են ավտոբուսի վարորդին, որ պահանջել է դնել դիմակները և պահպանել հակահամաճարակային կանոնները։ Մանրամասները փոխանցում է Le Parisien-ը։
Ըստ պարբերականի՝ արտակարգ դեպքը տեղի է ունեցել հանգստյան օրերին՝ հուլիսի 5-ին, Բայոննում։ Վարորդը՝ 58-ամյա Ֆիլիպ Մոնգույոն, ավտոբուս բարձացող տղաներից պահանջել է դնել դիմակները, ինչպես օրենքով սահմանված է։ Սակայն ուղևորները հրաժարվել են ենթարկվել, վեճ է սկսվել, որի ընթացքում տղամարդիկ ծեծել են վարորդին։ Այնուհետև նրանք փախել են դեպքի վայրից։
Վարորդն անգիտակից վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ էլ որոշ ժամանակ անց մահացել է։
Հարձակվողներն արդեն ձերբակալված են, նրանց մեղադրանք է ներկայացվել, տղամարդկանց անունները չեն հրապարակվում։
Բայոննի քաղաքապետ Կլոդ Օլիվը նրանց արածը «բարբարոսություն» է որակել և ավելացրել է, որ քաղաքային իշխանությունները խիստ հետևելու են տրանսպորտային միջոցների վարորդների անվտանգությանը։

Во Франции пассажиры до смерти избили водителя автобуса за требование надеть маски
Во Франции группа пассажиров избила до смерти водителя автобуса, требовавшего от них надеть маски и соблюдать противоэпидемические нормы. Подробности передает «Le Parisien».
Согласно изданию, ЧП произошло в выходные, 5 июля, в Байонне. Водитель – 58-летний Филипп Монгуйо – потребовал от севшей в автобус компании надеть маски, как предусмотрено законом. Однако пассажиры отказались подчиняться, завязался спор, в ходе которого группа мужчин жестоко избила шофера. После этого они сбежали с места происшествия.
Водитель без сознания был госпитализирован, он скончался в больнице.
Нападавшие уже задержаны, им предъявлены обвинения, личности мужчин не раскрываются.
Мэр Байонны Клод Олив назвал их выходку «варварской» и добавил, что власти города будут пристально следить за обеспечением безопасности водителей транспортных средств.