Օրենքը, որը պատրաստվում է ստորագրել Արարատ Միրզոյանը 89+1 մարդկանց «Սահմանադրական հեղաշրջում» անելու համար դատելու եզրափակիչ ապացույցն է լինելու։ Անկախ նրանից, թե ապագա իշխանության մեջ ովքեր են լինելու, ԱԺ 89 պատգամավորն ու Նիկոլ Փաշինյանը դատվելու են, այդ թվում՝ կոնկրետ այս մեղադրանքով։
Վայրի գրոհներից ազատված դատարանը նրանց անպայման դատապարտելու է երկարաժամկետ բանտարկության՝ առանց ներման իրավունքի։ Սա անհրաժեշտ է, որպեսզի երկիրը նորից պետություն, իսկ մարդիկ՝ քաղաքացի կոչվելու իրավունքը վերականգնեն և բոլորը հասկանան, որ տգետի համառությամբ Մայր օրենքի վրա ասպատակողների քիթը տրորվելու է: Այլևս՝ միշտ։
Անշուշտ, լինելու են մարդիկ, ովքեր փորձելու են պաշտպանել 89+1-ի գործով մեղադրյալներին։ Բայց խոսելու իրավունք և հնարավորություն կունենան միայն նրանք, ովքեր այսօր բարձրաձայնել են այս օրենքի ընդունման աղետալի հետևանքների մասին։ Բարձրաձայնել են ու հիմնավորել։ Իսկ միջազգային կազմակերպություններից մինչև «իրավապաշտպաններ», դեսպանատներից մինչև ՀԿ-ներ, որոնք լուռ են այսօր, պետք է լռեն նաև վաղը։ Նրանք լռեցին, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը դադարեց գոյություն ունենալ որպես իրավական պետություն։ Նրանց ձայնը լսելի չի լինի նաև քանդածը վերականգնելիս: Ու խնդրում եմ հետո չնվնվաք, թե 89+1-ը քաղբանտարկյալներ են։ Ոչ։ Նրանք լինելու են սովորական հանցագործներ, որ սեփական քաղաքական շահից ու բարդույթներից ելնելով զավթեցին իշխանությունը՝ արհամարհելով ու ոտնատակ տալով երկրի Մայր օրենքը։
Ապագա մեղադրյալները 90-ն են, բայց կարող էին լինել 91-ը, եթե Արմեն Սարգսյանը չլիներ այդքան մորթապաշտ։ Ընդ որում, նա բացառիկ մորթապաշտ է՝ մի կողմից կարող է հլու-հնազանդ ցանկացած օրենք ստորագրել, երբ հարցն իրեն չի վերաբերում, և կարող է ստորագրելուց թռնել, երբ գիտակցում է իր անվտանգությանը սպառնացող պետոնցիալ վտանգը:
Նկատե՞լ եք Հայաստանի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող դակիչը վերջին շրջանում անընդհատ արդարանում է։ Հիմնական թեզն էլ այն է, թե Սահմանադրությամբ ոչինչ իրեն վերապահված չէ և ինքն ամուլ է։ Անընդհատ հորդորում է, որ իր հետ հույսեր չկապեն, ակնկալիք չունենան։ Եվ, բնականաբար, երկար ու ձանձրալի բացատրում է, թե ինչու է կատարում խելագարի այս կամ այն հրահանգը։
Սա շատ ցավալի իրողություն է, քանի որ Արմեն Սարգսյանն իրականում կարող մարդ է։ Համենայն դեպս տարիներ շարունակ ինքն իրենից այդպիսի կերպար է կերտել, շրջանառել է լուրեր, տարածել լեգենդներ։ Նա իսկապես աշխարհի մարդ է, որ քաջատեղյակ է գլոբալ անցուդարձից, կապեր է հաստատել խորհրդային նոմենկլատուրայից մինչև կորպորատիվ կառավարիչներ և արքունական դեմքեր։ Հենց այդ հանգամանքը հաշվի առնելով` թեև ունեի մի շարք վերապահումներ, բայց ընտրվելուց հետո նրան շնորհավորել եմ, որովհետև մտածում էի, որ 65 տարեկանում, ստանձնելով երկրի նախագահի պաշտոնը, վերջապես կսկսի ապրել և գործել հանուն Հայաստանի Հանրապետության, պատմության և սերունդների։
Ես սխալվեցի. այլևս պարզ է, որ ի դեմս Արմեն Սարգսյանի՝ գործ ունենք շատ սովորական սպառողի հետ։ Ամենալուրջ մեղադրանքը և ամենամեծ ստորությունն այն է, որ Արմեն Սարգսյանն իր աթոռը կորցնելու վախից բառի բուն իմաստով ծառայում է Նիկոլ Փաշինյանին։
Հայաստանի հարկատուների հաշվին անվերջ ճամփորդող այդ մարդն առանց աչքը թարթելու պատրաստ է ստորագրել ամեն ինչ։ Բայց կա մի կարևոր վերապահում. նա, ինչպես ցանկացած մորթապաշտ, երբ գործը հասնում է սեփական պատասխանատվությանը, դրանից խուսափելու ելքեր է փնտրում: Հիմա էլ հասկանալով, որ Սահմանադրական դատարանի ամբողջ օրենսդրական փաթեթն իրավական հետևանքներ է ունենալու, այն ստորագրելուց հրաժարվեց։ Վախենում է, որ հետո կարող են պատասխանատվության ենթարկել։ Բայց հաջորդ օրը ստորագրեց գույքահարկի բարձրացման մասին օրինագիծը՝ էլի անհեթեթ արդարացումներ բերելով։ Այսինքն, խայտառակ լինելու, հեղինակազրկվելու, ժողովրդին վնասելու հետ խնդիր չունի, բայց այ դատվել չի պատրաստվում:
Այդ մարդը ոչինչ չարեց Հայաստանի՝ որպես իրավական պետության ոչնչացումը կանխելու համար։ Նա լուռ էր, երբ խելագարի հրամանով շրջափակում էին Ազգային ժողովն ու դատարանները։ Նա լռեց անգամ, երբ ակնհայտ ապօրինի ձևով այս իշխանությունը ոտնատակ տվեց Հայաստանի Սահմանադրությունը։ Նա ուներ ապօրինությունը կանխելու բոլոր գործիքները, բայց լռեց։ Սա է Արմեն Սարգսյանի ամենամեծ վատությունը պետությանը։
Ավելի լավ է քեզնից վախենան, զզվեն, հեգնեն, բայց հաշվի նստեն քո գոյության հետ։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պարզապես գոյություն չունի, նրա գոյության փաստը արհամարհում են բոլորը՝ թե՛ իշխանությունը, որը նրանից վերածել է «թուղթ ստորագրողի», թե՛ ընդդիմությունը, որն ամեն պատեհ առիթի դեպքում թքում է նրա վրա և ներողություն է խնդրում ժողովրդից այդ խեղկատակին ժողովրդի «վզին փաթաթելու» համար:
Հ.Գ. Ֆոտոյի հեղինակը աշխարհահռչակ լուսանկարիչ Միշա Գորդինն է: «Ամբոխ» խորագրով լուսանկարը տաղանդաշատ լուսանկարիչը հեղինակել է 1990թ.-ին:
89+1 դատվողները

Закон, который собирается подписать Арарат Мирзоян, станет заключительным доказательством для суда над 89+1 человеком за попытку «Конституционного переворота». Независимо от того, кто придет к власти в будущем, 89 депутатов НС и Никола Пашиняна засудят, в том числе и конкретно по этому обвинению.
Суд, освободившийся от диких штурмов, непременно приговорит его к длительному тюремному заключению без права на помилование. Это необходимо, чтобы страна восстановила право вновь называться государством, а люди – гражданами, и все поняли, что все, совершавшие набег на Основополагающий закон с упрямством невежд, получат горький урок. Отныне навсегда.
Несомненно, появятся люди, которые будут пытаться защитить обвиняемых 89+1. Но право и возможность говорить будут лишь у тех, кто сегодня заговорил о катастрофических последствиях принятия этого закона. Заговорил и обосновал. А те, кто сегодня хранит молчание: от международных организаций до «правозащитников», от посольств до общественных организаций, должны смолчать также завтра. Они смолчали, когда Республика Армения прекратила свое существование в качестве правового государства. Их голоса невозможно будет услышать также, восстанавливая разрушенное. И прошу, потом не нойте, что эти 89+1 – политические заключенные. Нет. Они будут обычными преступниками, которые, исходя из собственных политических интересов и комплексов, захватили власть, презрев и растоптав Основополагающий закон.
Будущих обвиняемых 90, но их может быть также 91, если бы Армен Саркисян не был таким шкурником. Причем он исключительный шкурник: с одной стороны, может тихо и послушно подписать любой закон, когда вопрос его не касается, и может избежать подписания, осознавая грозящую его безопасности потенциальную опасность.
Вы замечали, что компостер, занимающий пост президента Армении, в последнее время постоянно оправдывается?
Последний тезис касается того, что по Конституции за ним не оставлено каких-либо прав, и он бесплоден. Постоянно призывает, чтобы с ним не связывали надежд, не имели от него ожиданий. И, естественно, долго и нудно объясняет, почему он выполняет то или иное распоряжение безумца.
Это вызывающая сожаление реальность, так как на самом деле Армен Саркисян – способный человек. Во всяком случае на протяжении многих лет он создавал такой образ, пускал слухи, легенды. Он, действительно, – человек мира, который прекрасно осведомлен о глобальных событиях, установил связи с разными лицами от советской номенклатуры до корпоративных управляющих и королевских представителей. Принимая во внимание именно это обстоятельство, хотя и с рядом оговорок, но после избрания я поздравил его, потому что считал, что получив должность президента в возрасте 65 лет, он наконец начнет жить и осуществлять деятельность ради Республики Армения, истории и поколений.
Я ошибся: отныне ясно, что в лице Армена Саркисяна мы имеем дело с очень обычным потребителем. Самое серьезное обвинение и величайшая подлость состоят в том, что Армен Саркисян из страха потерять свое кресло в прямом смысле этого слова служит Николу Пашиняну.
Этот человек, постоянно путешествующий за счет налогоплательщиков, способен, не моргнув глазом, подписать все, что угодно. Но есть одна важная оговорка: он, как и любой шкурник, когда дело доходит до собственной ответственности, ищет пути, чтобы избежать ее.
А сейчас, когда он понял, что весь законодательный пакет Конституционного суда будет иметь правовые последствия, отказался подписывать его. Боится, что потом его могут призвать к ответственности. Но на следующий день подписал законопроект о повышении налога на имущество, вновь приведя нелепые оправдания. То есть у него нет проблем с тем, чтобы опозориться, лишиться авторитета, навредить народу, но вот судиться не собирается. Этот человек ничего не сделал для того, чтобы предотвратить уничтожение Армении, как правового государства. Он молчал, когда по приказу безумца окружали Национальное собрание и суды. Он смолчал, даже когда очевидно незаконным образом эта власть растоптала Конституцию Армении. У него были все инструменты для предотвращения беззакония, но он смолчал. Вот это величайший вред, нанесенный Арменом Саркисяном государству.
Уж лучше пусть тебя боятся, испытывают отвращение, издеваются, но считаются с твоим существованием. Президента РА Армена Саркисяна просто не существует, факт его существования игнорируется всеми: как властью, которая превратила его в «подписывающего бумаги», так и оппозицией, которая при каждом удобном случае плюет на него и извиняется перед народом за то, что навязала этого шута народу.
P.S.: автор фото всемирно известный фотограф Миша Гордин. Талантливый фотограф стал автором снимка под названием «Толпа» в 1990 году.
89+1 подсудных