Փորձագետ. «Ջավախքի հարցի վերաբերյալ հայկական կողմը չունի միասնական ու հստակ տեսակետ»
«7օր»–ի հետ զրույցում անդրադառնալով վերջերս Ջավախքի հարցի վերաբերյալ եղած քննարկումներին՝ «Միտք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Վահե Սարգսյանը նշել է, թե եթե Ջավախքի հարցի վերաբերյալ մշակված միասնական հայեցակարգ լիներ, և այն դրվեր հայ–վրացական բանակցությունների սեղանին, ապա ընդունելի ու արդյունավետ կլիներ։
–Սակայն այդ քննարկումներն ու հայտարարությունները մինչ այժմ ոչ մի արդյունք չեն տվել,–ասել է Վ. Սարգսյանը։
Նրա կարծիքով՝ դա պայմանավորված է նրանով, որ Ջավախքի հարցի վերաբերյալ մեր հասարակության մեջ հստակ ու միասնական մոտեցում չկա, և կարծիքները շատ տարբեր են՝ Աժ պատգամավորների կարծիքները տարբեր են, հասարակական կազմակերպությունների տեսակետները միմյանց հակասում են կամ կիսատ են, Սփյուռքում նույնպես չկա միասնական կարծիք։
–Մի մասը բարձրացնում է Ջավախքի ինքնավարության հարցը, մյուս մասը պահանջում է Ջավախքում սոցիալական վիճակի բարելավում, երրորդն էլ՝ հայոց լեզվի ու հայ պատմության դասաժամերի ավելացում,–ասել է նա։
Փորձագետի կարծիքով՝ վրացական կողմը՝ տարբեր շրջանակներն ու վրացական իշխանությունները, այս բոլորը դիտում են որպես ո՛չ ավել, ո՛չ պակաս՝ սովորական կրկեսային կապիկություններ, ծիծաղով են նայում այս ամենին, քանի որ ամեն օր մի հակասական պահանջ են ստանում։
Նա նշել է, թե այն պահանջները, որ եղել են 1950–ական թվականներից մինչ այժմ, մնացել են նույնը։
–Այս ամենը ցույց է տալիս, որ այդ քննարկումներն ու հայտարարությունները սպառել են իրենց,–հավելել է փորձագետը։

У армянской стороны нет четкого и единого подхода к проблеме Джавахка – эксперт
Говоря в беседе с «7or» о состоявшихся недавно обсуждениях относительно проблемы Джавахка, эксперт аналитического центра «Митк» Ваге Саркисян отметил, что если бы была четко разработанная, единая концепция в связи с проблемой Джавахка, которая была бы в повестке дня армяно-грузинских переговоров, то это было бы приемлемо и эффективно.
«Однако эти обсуждения и заявления до сих пор не привели ни к какому результату», - сказал Ваге Саркисян.
По его словам, это обусловлено тем, что в нашем обществе нет четкого и единого подхода к проблеме Джавахка, что является поводом к появлению различных позиций: мнения депутатов Национального собрания различны, мнения общественных организаций также противоречат друг другу, нет единого мнения и в Диаспоре.
«Некоторые из них поднимают вопрос автономии Джавахка, другие требуют улучшения социального положения в Джавахке, а третьи – увеличения количества часов преподавания армянского языка и истории Армении», - отметил он.
По мнению эксперта, грузинская сторона, а именно, различные круги и грузинские власти, рассматривают всё это как обычное цирковое представление, не воспринимая проблему всерьёз, поскольку изо дня в день они получают противоречащие прежнему требования.
Ваге Саркисян подчеркнул, что все те требования, которые были в 1990-х годах, по сей день остались теми же.
«Всё это показывает, что данные обсуждения и заявления исчерпали себя», - добавил эксперт.