ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդը արտակարգ հանդիպում է հրավիրել
Այսօր գիշերը ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդը արտակարգ հանդիպում է հրավիրել՝ կապված աֆղանական Մազարի–Շարիֆ քաղաքում ՄԱԿ–ի առաքելության խմբի վրա կատարված հարձակման հետ։ Այս մասին հայտնում է «Sky News» հեռուստաալիքը։
Նախատեսվու՞մ է արդյոք Աֆղանստանի իրավիճակի վերաբերյալ բանաձևի ընդունում, թե՞ ոչ՝ առայժմ հայտնի չէ։
Միևնույն ժամանակ աֆղանական ոստիկանությունը ձերբակալել է հարձակումն իրականացնող ենթադրյալ կազմակերպչին ու կատարվածի հետ առնչվող ևս 20 մարդու։
Հիշեցնենք, որ հարձակման հետևանքով զոհվել է ամենաքիչը 20 մարդ, այդ թվում՝ ՄԱԿ–ի 7 աշխատակից՝ չորս պահակ Նեպալից, կին օդաչու Նորվեգիայից, Շվեդիայի մի քաղացի և ևս մեկ հոգի, ում քաղաքացիության մասին չի հաղորդվում։ Որոշ տվյալների համաձայն՝ ամենաքիչը երկու հոգի էլ գլխատվել է։
Մազարի–Շարիֆում և Աֆղանստանի այլ քաղաքներում կայացած ուրբաթօրյա գործողությունը հրահրվել էր Ղուրանն այրելով։ Դա տեղի էր ունեցել մարտի 20–ին, երբ ֆլորիդացի ավետարանչական հովվապետ Ուեյն Սապը, իր գործընկեր Թերի Ջոնսի ղեկավարությամբ, մուսուլմանների սուրբ գրքի վրա հանպատրաստից դատավարություն էր կազմակերպել, նրան «մահապատժի» էր դատապարտել, ապա այրել։

Совет безопасности ООН собрался на экстренное совещание
В ночь на субботу Совет безопасности ООН собрался на экстренное совещание в связи с нападением на миссию ООН в афганском городе Мазари-Шариф, сообщает «Lenta.ru», ссылаясь на телеканал «Sky News».
Планируется ли принятие какой-либо резолюции по ситуации в Афганистане, пока неизвестно.
Между тем афганская полиция арестовала предполагаемого организатора нападения на миссию и еще почти 20 человек, причастных к произошедшему.
В результате нападения погибли по меньшей мере 20 человек, в том числе семь сотрудников ООН: четверо охранников из Непала, женщина-пилот из Норвегии, гражданин Швеции и еще один человек, о гражданстве которого не сообщается. По некоторым данным, не менее двух человек были обезглавлены.
Пятничная акция протеста в Мазари-Шарифе, как и в ряде других Афганских городов, была спровоцирована сожжением Корана. 20 марта пастор-евангелист Уэйн Сапп из Флориды, действуя под руководством коллеги Терри Джонса, устроил импровизированный суд над священной книгой мусульман, приговорил ее к «смертной казни», а затем сжег.