Ինչո՞ւ Անգելա Մերկելին ոչ ոք դիմակով չի տեսել
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը վստահեցրել է, որ հետևում է բժիշկների խորհուրդներին և դիմակ է դնում, երբ դրա անհրաժեշտությունը կա, օրինակ՝ խանութ գնալիս։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Երբ ես տարածություն եմ պահպանում, ապա դիմակ դնելու կարիք չունեմ։ Իսկ երբ չեմ պահպանում, օրինակ` երբ գնում եմ գնումների, մենք հաստատ չենք հանդիպում։ Հակառակ դեպքում դուք ինձ կտեսնեիք դիմակով, բայց ես չեմ բացահայտում, թե երբ և որտեղ եմ գնում գնումներ կատարելու»,-ասել է նա Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսի ժամանակ ՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու նրան ոչ ոք դիմակով չի տեսնում։
Նա վստահեցրել է, որ հետևում է Առողջապահության նախարարության կազմում գտնվող և համաճարակաբանական իրավիճակին հետևող Ռոբերտ Կոխի ինստիտուտի կարգադրություններին։
Նշենք, որ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն արդեն հասել է 10 337 208–ի։ Վերջին տվյալներով` Գերմանիայում ընդհանուր առմամբ 195 235 մարդ է վարակվել Covid 19-ով, մահաբեր վիրուսն այդ երկրում 9 036 կյանք է խլել։

Меркель объяснила, почему ее никто не видел в маске
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что придерживается рекомендаций медиков и надевает маску, когда в этом есть необходимость, например, во время походов в магазин, сообщает РИА «Новости».
«Когда я соблюдаю дистанцию, то мне не нужно надевать маску, но когда я не соблюдаю ее, например, когда я иду за покупками, то мы, очевидно, не встречаемся. В противном случае вы бы меня увидели в маске, но я не раскрываю вам, когда и куда я иду за покупками», – заявила она на пресс-конференции после встречи с президентом Франции Эммануэлем Макроном в замке Мезеберг, отвечая на вопрос, почему ее нельзя увидеть в маске.
Она добавила, что, «конечно», соблюдает предписания Института Роберта Коха, входящего в Минздрав и следящего за эпидемиологической ситуацией.
«Будут, конечно, и другие возможности, когда меня точно можно будет увидеть в маске», – добавила канцлер.