«Կորոնավիրուսը ստեղծվել է, որպեսզի «դեմ առ դեմ հանեն» Չինաստանն ու ԱՄՆ-ն, իսկ դա կազմակերպվել է աշխարհը վերափոխելու համար». Լուկաշենկոյի ենթադրությունը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չի բացառել, որ կորոնավիրուսը մարդու ձեռքով է ստեղծվել, այս մասին պետության ղեկավարը հայտարարել է «Բելառուս 1» հեռուստաալիքի եթերում, փոխանցում է interfax.ru-ն:
«Երկու ամիս առաջ ես հարցրել եմ, այն ժամանակ էի դեռ հասկացել։ Իսկ այս համավարակը մարդու ձեռքի գո՞րծն է։ Չգիտեմ։ Դուք մտածեք»,-նշել է Լուկաշենկոն։
Նախագահը ենթադրել է, որ վիրուսը ստեղծվել է, որպեսզի «դեմ առ դեմ հանեն» Չինաստանի և ԱՄՆ-ի տնտեսությունները, իսկ դա կազմակերպվել է աշխարհը վերափոխելու համար։
Վերջին տվյալների համաձայն՝ ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվել է ավելի քան 10,2 միլիոն մարդ, որից 504 613-ը՝ մահվան ելքով։ Վարակակիրների թվով ԱՄՆ-ն առաջին տեղում է (2 637 077 վարակակիր), այնուհետև հաջորդում են Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Իսպանիան, Պերուն, Չիլին, Իտալիան, Իրանը։
Բելառուսում վարակակիրների թիվը հասել է 61 475-ի, հիվանդությունից այստեղ մահացել է 383, ապաքինվել՝ 45 027 մարդ։

Лукашенко усмотрел рукотворный характер в пандемии коронавируса
Президент Белоруссии Александр Лукашенко не исключает рукотворного характера пандемии Covid-19. Об этом он заявил на встрече с активом Минской области, которая состоялась в минувшую пятницу. Фрагменты выступления президента на встрече в воскресном вечернем эфире показал государственный телеканал «Беларусь 1», передает «Интерфакс».
«Ко времени задать вопрос. Два месяца назад я его задавал, я тогда еще увидел. А эта пандемия – это рукотворное «мероприятие»? Я не знаю. Вы подумайте», – заявил Лукашенко.
«То есть, не специально ли это было создано для того, чтобы, столкнувшись лбами, Китай и Америка, переделили мир? Чтобы "пристегнуть" к себе другие страны? Основа – экономика. Нужны маржинальные рынки сбыта, а их не хватает, начали делить существующие», – добавил глава белорусского государства.