Կոմիտասագետ. «Մարդիկ չեն ուզում լսել այս պարտադրված երաժշտությունը»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կոմիտասագետ, կոմպոզիտոր Արթուր Շահնազարյանն ասել է, թե թուրքական երաժշտությունը պարտադրվում է մեզ, թողարկվում է պարտադրված։ «Դրանով հիվանդացնում են հայ հոգին, հայ էությունը: Գնացեք գյուղերն ու համոզվեք, մարդիկ հոգնել են, չեն ուզում լսել այս պարտադրված երաժշտությունը, որ ներկայացնում է մեր հեռուստատեսությունը»,- ասել է կոմպոզիտորը։
Շահնազարյանը հայտնել է, որ ինքն ըստ Կոմիտասի վերծանել է հայկական խազերը, դրանով Սաղմոսավանքում ձայնագրել 12 շարական և նախատեսում է ձայնագրել հինգ ժողովրդական երգեր: «Նարեկացի» արվեստի միության աջակցությամբ՝ այդ երգերն առանձին ձայնասկավառակով կթողարկվեն և անվճար կբաժանվեն դեղատներից։

Люди устали слушать навязанную музыку – комитасовед
Во время сегодняшней встречи с журналистами композитор, комитасовед Артур Шахназарян отметил, что турецкая музыка, турецкие мотивы навязываются нам и выпускаются по принуждению. «Этим они заражают армянский дух и армянскую сущность болезнью. Езжайте в села и убедитесь, что люди устали и не хотят слушать навязанную им музыку, которую преподносит наше телевидение», - сказал композитор.
Шахназарян подчеркнул, что, расшифровывая значения армянских нотных знаков (хазов) по Комитасу, он записал в Сагмосаванке 12 шараканов (общее название армянских духовных песен, официально принятых и канонизированных церковью – пер.) и планирует записать 5 народных песен. При поддержке союза искусств «Нарекаци» эти песни будут выпущены на отдельном диске и будут бесплатно раздаваться в аптеках.